Zdravje

Kako skrbite za svoje kosti?

Zoran Franc / Novice Svet24
17. 2. 2018, 17.59
Deli članek:

Dvesto šest kosti v telesu nam skupaj s sklepi omogoča, da stojimo pokončno ter da so naši notranji organi zaščiteni pred padci in nesrečami. Kljub temu še zdaleč ne drži, da so kosti kakor nosilne stene v hiši, trdne in na splošno nespremenljive.

Profimedia
Osteoporoza sicer ni ozdravljiva, a bolezen lahko uspešno zavirate.

Z leti postajajo vse bolj krhke, na način njihovega staranja pa lahko bistveno vplivamo s prehrano in telovadbo. In tako, da ovržemo nekatere zmote. Poglejmo, katere!

Osteoporoza še vedno ostaja premalo diagnosticirana in premalo zdravljena bolezen. Diagnosticiranih je manj kot polovica žensk z osteoporozo, tudi pri nas. V Sloveniji prejema ustrezno terapijo le 21,7 odstotka bolnikov. 

Kosti so trdne kot beton in se ne starajo

Čeprav se nam zdi, da so bolj kot zobotrebcem kosti podobne jeklenim tramovom, mišično-kostni sistem s staranjem poskrbi za neprijetna presenečenja. Varujmo ga, kajti kaj nam denimo pomaga vsa pamet tega sveta, če ne moremo več samostojno hoditi? Kosti so živi organi, ki se nenehno obnavljajo in staro kostno maso nadomeščajo z novo. So, takoj za sklenino, ki jo imamo na zobeh, druga najtrdnejša snov v telesu, a še zdaleč niso kot beton. Še najboljša je primerjava s satovjem, trdo snovjo z nešteto luknjicami. Po 35. letu starosti kosti nehajo rasti in človek postopno izgublja gostoto kostne mase, kar pomeni, da se luknjice v njih večajo, trdna snov pa se tanjša. Vse skupaj lahko primerjamo z luknjami v lesenih tramovih, ki jih delajo termiti, le da smo pri škodi na kosteh v vlogi termitov sami.

Več ko bomo telovadili, močnejše bodo kosti

Kosti lahko ogrozimo s padcem, če nam zdrsne na ledu, še najbolj pa z nepravilno telesno dejavnostjo. Ni iz trte izvit rek, da nam v prevelikih količinah nobena reč ne koristi. Slednjemu je morda težko verjeti, saj so ravno vrhunski športniki izklesani kot iz granita, a je že tako, da nenehno potiskanje telesa čez njegove meje tudi na kosti deluje kot orkan pete stopnje. Zoper osteoporozo zadostuje, če vsak dan pol ure hodimo in najmanj trikrat na teden po 10 minut delamo vaje za moč. Dovolj so izpadni koraki, počepi in sklece ali trebušnjaki. Vadimo lahko tudi z utežmi, pravimi ali narejenimi iz raznih posod za pralna sredstva, ki jih napolnimo s peskom ali vodo. Za mini trening lahko izkoristimo tudi čas gledanja televizije.