S čim se mažete?

Pozor! Rakotvorni jutranji obredi

Z.F.
24. 11. 2017, 07.00
Deli članek:

Ste vedeli, da so v kremah in izdelkih za nego številne rakotvorne spojine, dražilci hormonov in alergeni? Zakaj jih potem uporabljate? Izognite se jim na daleč!

Profimedia
Tudi med številnimi izdelki z oznako »naravna kozmetika« se skrivajo nevarne sestavine.

Da boste znali ločiti kakovostne in »zdrave« kozmetične izdelke in izdelke za nego, vam bomo v nadaljevanju predstavili nekaj nevarnosti, ki nas vas prežijo s prodajnih polic. Hitro se jih boste naučili prepoznati in vam bo ločevanje pleve od zrnja kmalu postalo rutina.

BHA IN BHT STA POTENCIALNO KANCEROGENA

Konzervansa podaljšujeta življenjsko dobo losjonov za telo, ličil in mil. Povzročita lahko tudi alergijske reakcije na koži. BHA je obenem hormonski motilec, ki oponaša naravno delovanje estrogena, njegova uporaba lahko poveča tveganje za raka na dojkah ali jajčnikih.

BENZOIL PEROKSID

Je grobo protibakterijsko sredstvo, ki ga najdemo predvsem v izdelkih za nego mastne kože in odpravljanje mozoljev. Koži je precej nevaren, saj jo močno izsuši, če ga pretirano uporabljamo, pa povzroči tudi otekanje in srbenje. Pri nekaterih lahko povzroči mehurje.

Rotarijska ura na Ajdovščini praznuje 20. obletnico. Foto Rotary klub Ljubljana

Zanimivosti

Leta 2005 je Rotary klub Ljubljana svojemu mestu podaril ikonično uro

RAZLIČNI CIKLOSILOKSANI

Gre za spojine na osnovi silikona, ki se uporabljajo v losjonih in kremah, da imamo boljši občutek na koži. Siloksani namreč omogočajo lažji nanos izdelkov in na površini naredijo plast, zaradi katere je koža za nekaj časa na otip bolj gladka. Nekateri siloksani so lahko hormonski motilci, torej so potencialno rakotvorni.

UREA

Umetni konzervans za podaljševanje življenjske dobe kozmetičnih izdelkov. Tudi v manjših odmerkih lahko draži oči in kožo ter sproža alergije. Sprošča namreč formaldehid, njegovi hlapi pa so v večjih odmerkih in pri daljši izpostavljenosti rakotvorni.

PETROLATUM (NAFTNI ŽELE)

Derivat mineralnega olja ima mehčalne lastnosti in na koži naredi zaščitni sloj. Najdemo ga v rdečilih in balzamih za ustnice, sredstvih za vlaženje kože, depilacijskih sredstvih, dezodorantih in izdelkih za nego las. Nevaren je predvsem zato, ker moti telesu lasten naravni vlažilni mehanizem ter sčasoma povzroča izsušenost in razpokanost kože.

Zanimivosti

blazina
Sveža postelja

Za sladek spanec primerno vzdržujte odeje in vzglavnike

žafran v kulinariki
Rastline v kulinariki

Žafran je nekoč slovel kot zdravilo, danes kot začimba

rep08-2025_naslovka
Zanimivosti

Koga se boji Janez Janša: predsednik SDS na shod Ruparjevih upokojencev prišel v spremstvu telesnih stražarjev

Roškar, Glorija in Tijan
Posebna gosta

Na počitnicah pri Roškarju: Navihana osnovnošolca zabavala voditelja

opuncija
Indijska figa

Zdrav sadež, ki ima pomembno vlogo pri ohranjanju zdravja ožilja

Rakek_emb_skupina03
Zanimivosti

Prihodnost farmacevtske embalaže: Inovativni pristopi DS Smith Slovenija na sejmu Pharmapack 2025