Nekatera zdravila lahko delujejo bolje in hitreje, če jih vzamete na prazen želodec, spet druga lahko povzročijo bolečine v želodcu, zato je bolje, če pred tem nekaj pojeste. Pri večini velja, da jih ne smete jemati z vročo tekočino (na primer s čajem), veliko pa jih ne smemo jemati z alkoholom ali kofeinom. Sicer pa velja: vedno se posvetujte z zdravnikom ali farmacevtom. Dobro je, da upoštevate spodnje nasvete.
ANALGETIKI
Analgetikom (zdravilom proti bolečinam) in narkotikom se morate izogibati, če radi nazdravite s kakim kozarčkom alkohola (zlasti če na dan zaužijete več kot tri kozarce alkoholnih pijač).
ANTIHISTAMINI IN ZDRAVILA PROTI ASTMI
Antihistamini (mednje sodijo na primer zdravila, ki blažijo simptome prehlada in alergij) so še ena skupina zdravil, ki jih ne smemo jemati skupaj z alkoholom, saj ta še poveča morebitne občutke omotice ali dremavosti, ki jo lahko povzročijo antihistamini. Zdravil proti astmi pa ne smete uživati skupaj s kofeinom, ki lahko poveča stranske učinke teh zdravil, kot sta hitrejše bitje srca in živčnost, pa tudi z alkoholom ne, saj ta še poveča možnosti za bruhanje in glavobol.
DIURETIKI
Ko jemljete diuretike, poskrbite, da jih jemljete s hrano, saj lahko povzročijo bolečine v želodcu. Zaradi mnogih diuretikov se zviša raven kalija v organizmu, zato se v tem primeru izogibajte hrani, ki vsebuje kalij, kot so na primer banane, pomaranče in zelena listnata zelenjava.
ANTIDEPRESIVI
Antidepresivov nikakor ne jemljite skupaj z alkoholom, nekatere starejše različice antidepresivov (take, ki vsebujejo tiramin) pa po nekaterih raziskavah niso kompatibilne z dimljenim mesom in ribami ter s siri s plemenito plesnijo, saj lahko na hitro in nevarno zvišajo krvni pritisk.
ANTIBIOTIKI
Če jemljete antibiotike, se nekaj časa po zaužitju zdravila izogibajte hrani, ki pri prebavi proizvaja veliko kisline, določeni antibiotiki pa lahko postanejo manj učinkoviti, če jih jemljete skupaj z mlekom, mlečnimi izdelki in izdelki, ki vsebujejo kalcij.