Vsako leto samo v Združeni državah Amerike zaradi okužb, odpornih na antibiotike, umre 23.000 ljudi. Epidemiologi pa so prepričani, da se bo število samo še povečalo.
Strokovnjaki pozivajo k razvoju novih strategij, ki bi spodbudile razvoj antibiotikov.
Da bi povsem običajne okužbe in manjše poškodbe lahko bile smrtonosne, ni znanstvena fantastika, temveč ena od različic 21. stoletja, so pred časom izjavili pri Svetovni zdravstveni organizaciji. Z vse več okužbami, odpornimi na antibiotike, se počasi spreminjamo v družbo, kjer obstoječi antibiotiki ne zadostujejo več. In čeprav je grožnja odpornih okužb vse večja, se zdi, da se številna farmacevtska in biotehnološka podjetja podajajo v ravno nasprotno smer, saj proizvajajo vedno manj antibiotikov. Tako je Uprava Združenih držav Amerike za hrano in zdravila med leti 2008 in 2012 odobrila le dva antibiotika. Za primerjavo: med leti 1983 in 1987 jih je kar šestnajst.
Nič nenavadnega torej, da raziskovalci s harvardske univerze pozivajo k razvoju novih strategij, ki bi spodbudile razvoj antibiotikov. Prvenstveno takšnih, ki zmanjšujejo smrtnost in izboljšujejo kvaliteto življenja. Ena takšnih spodbud bi lahko bila finančna, menijo – zdravila, ki bi lahko odločala med življenjem in smrtjo, bi po njihovem mnenju morala biti zadostno kompenzirana. Vendar pa se prodaja antibiotikov ne podreja običajnim tržnim razmeram. Podjetja namreč ne morejo prodati antibiotikov kar tako, saj morajo upoštevati odpornost nanje. Bolj ko se antibiotike uporablja, manj učinkoviti bodo na dolgi rok. In preden jih sploh lahko dajo v prodajo, morajo podjetja dokazati, da so konkurenčni izdelki pogrešljivi, obenem pa morajo novi antibiotiki tekmovati z generičnimi izdelki – večizvorna zdravila z isto kakovostno in količinsko sestavo učinkovine in iste farmacevtske oblike kot originatorsko zdravilo –, ki večino časa delujejo. Majhne kvote se torej prodajajo dokaj poceni, kar pa ni dober sistem.