Domačini presunjeni

Video: Iz peščenega groba izruvalo skrivnostno ladjo

S.R.
29. 1. 2024, 21.25
Posodobljeno: 29. 1. 2024, 21.25
Deli članek:

Ob rtu Cape Ray na Novi Fundlandiji, otoku v provinci Nova Fundlandija in Labrador na skrajnem vzhodu Kanade, se je nedavno nenadoma pojavil prevrnjen trup starodavne ladje.

Profimedia
Fotografija je simbolična.

Gre za 24 metrov dolg del trupa ladje, ki ga je tja najverjetneje prinesel eden od močnejših orkanov in ki je med domačini postal prava atrakcija. Kot je poročala kanadska tiskovna agencija Canadian Press, ga je 20. januarja v morju prvi opazil 21-letni Gordon Blackmore, ki je med lovom morskih ptic pod vodo zagledal dolgo temno liso. Od takrat je privabil že mnogo zvedavih oči, domačini pa se sprašujejo, za katero ladjo gre. »Neverjetno je, nimam drugih besed. Zanima me, ali bodo ugotovili, za katero ladjo gre, kako stara je in ali je na njej kdo umrl,« je pojasnila Wanda Blackmore, Gordonova mama, ki jo je prav tako pritegnila ta morska skrivnost.

Kot je pojasnil Neil Burgess, predsednik združenja Nove Fundlandije in Labradorja za zaščito ladijskih razbitin, so na tem območju v zadnjih nekaj letih beležili močno erozijo, zlasti po orkanu Fiona, ki je 24. septembra 2022 uničil približno 100 domov in razdejal obalo. Po njegovih navedbah je povsem mogoče, da je bila ladja zakopana, »Fiona pa jo je izruvala iz peščenega groba,« naslednja neurja pa so jo še »dodatno zrahljala,« nazadnje pred tednom dni, ko je bilo na območju močno valovanje. Burgess glede na njene značilnosti ocenjuje, da gre za ladjo, zgrajeno na začetku 18. stoletja. »Zdi se mi, da gre za kar veliko jadrnico, večjo od škunerja,« je še pojasnil. Na površju se je namreč pojavil samo 24-metrski del trupa. Ker si je še ni ogledal na lastne oči, veliko več o njej ne ve. Dejal je sicer, da se na morskem dnu okoli Nove Funlandije nahaja »na tisoče« razbitin ladij.

Kot poroča britanski Guardian, so oblasti v provinci na območje medtem že poslale ekipo strokovnjakov, ki bodo ladjo poskušali identificirati in jo obenem zaščititi. Približno 350 prebivalcev rta medtem trepeta pred nevarnostjo, da bi lahko močni valovi razbitine povlekli nazaj v globine. Oblasti so jih sicer pozvale, naj se ladji ne približujejo, a sami na drugi strani opozarjajo, da bo razbitine še prej kot oni poškodovala narava.