Čeprav ciklame pri nas najdemo tudi v naravi, sploh če se povzpnemo nekoliko višje v hribe, so še zmeraj priljubljene znanilke okrasnih gredic, vrtov, pokopališč, pogosto pa se znajdejo na okenskih policah. V Sloveniji veljajo za priljubljeno rastlino, ki lepša dneve vse od pozne jeseni do pomladi, a mnogim povzročajo nemalo težav. So res tako zahtevne za vzgojo?
Krivca sta podnebje in vlaga
Ciklame lahko uvrstimo med precej »zamerljive« rože, ki rade kmalu po nakupu ovenijo in odvržejo liste. A to se bo zgodilo predvsem takrat, ko bomo rastlino prinesli s hladnega območna na toplo oziroma obratno. Čeprav ciklame izvirajo iz hribovitih predelov, vzgojene sorte sobnih ciklam potrebujejo povsem drugačno nego. Te ne bodo preživele mrzle zime in spomladi ponovno pognale, temveč prej povsem odmrle. Praviloma potrebujejo precej višje temperature in precej več vlage. Lahko bi rekli, da potrebujejo skoraj tropsko podnebje. Zato v bolje založenih vrtnarijah preverite, za kakšno sorto ciklame gre.
Od rdeče do bele, od mini do maksi
Danes najpogosteje posegamo po sobnih ciklamah, iz katerih pridobivajo številne križance. To je sorta Cyclamen persicum, z velikimi cvetovi in uvihanimi listi, ki se razlivajo v beli, rožnati, rdeči in vijoličasti barvi. Med njimi najdemo tudi take s prelivajočimi, nazobčanimi ali resičastimi cvetovi. Tudi listi ne zaostajajo veliko, ti imajo čudovite srebrne vzorce, a vsem je večinoma skupna srčasta oblika. Ciklame s precej manjšimi cvetovi, po navadi primerne za sejanje v okrasne vrtove, tudi prijetno dišijo.
S čim jih kombiniramo?
Ciklame so odlična izbira za zunanje zasaditve, nič pa ne bo narobe, če jih boste posadili na grob. Ciklame se lepo ujamejo z bršljanom in drugimi vzpenjavkami. Odlično popestrijo gredice z družbo mahov in okrasnimi travami. Nikar jih ne mešajte preveč z drugimi pisanimi cvetovi, temveč jim namenite raje zelene sosede.