Etna, veličastni sicilijanski vulkan, je te dni s svojimi skrivnostnimi dimnimi prstani fascinanten spektakel. Ti popolni krogi, ki izhajajo iz vulkana, vzbujajo radovednost številnih opazovalcev, turistov in spletnih komentatorjev, ki v zadnjih dneh na spletu objavljajo kup fotografij tega fenomena. Zdi se, da Etna dobesedno ‘puha’ … Kot bi kadila ogromno pipo …
Plinske obroče, ki uhajajo z Etne, je pod določenimi pogoji mogoče občudovati tudi drugod, na primer na Stromboliju. Kot je pojasnjeno na strani EtNative, namenjeni izključno raziskovanju Etne, ti spektakularni in zelo natančni obroči nastajajo v zapletenem in fascinantnem procesu, ki vključuje dviganje intenzivnega curka plina v dovolj ozkem in odprtem kanalu, kot je na primer na novo odprt krater v jašku znotraj kraterja na vrhu Bocca Nuova.
Na Facebook strani Vulkanoloških vodnikov za severno Etno so zapisali:
“Kot smo povedali že včeraj, je tu eden od plinskih obročev, ki jih je ustvaril krater znotraj vrha Bocca Nuova. Ti nastanejo zaradi sproščanja bolj ali manj stisnjenih plinskih mehurčkov, ki se dvigajo v kanalu, v katerem nastajajo. Plinska masa se z večjo hitrostjo dviga v osrednjem delu kanala, z manjšo hitrostjo pa ob stenah zaradi trenja, ki ga povzroča stik s kamninami. Ti pogoji spodbujajo nastanek "aureole" zaradi navijanja plina na samega sebe, ki je zaradi bočne moči manj gost in se v notranjosti koncentrira. Ko obroč izstopi iz kanala, je dejansko opaziti vrtinčasto (centrifugalno) gibanje, ki zagotavlja koncentrično obliko emisije plina, ki odraža obliko kanala, v katerem je nastala. To so bolj ali manj površinske eksplozije znotraj kraterja (znotraj oskrbovalnega sistema). Njihova prisotnost lahko kaže na vzpenjanje ali bolje stacioniranje magmatskega stebra znotraj samega kanala.”
Vsekakor zanimiv pojav, ki pa je povsem naraven!