S prijetnim možakarjem smo spregovorili nekaj besed v angleščini, ga fotografirali in spremljali, kako veselo pleše na swing zvoke slovenske skupine The Star Time Playboys.
Hide The Pain Harold, imenovan tudi preprosto "Harold" ali "Maurice", je vzdevek, ki ga je dobil starejši fotomodel (András Arató, gospod, ki smo ga včeraj srečali v prestolnici), katerega izraz na obrazu kaže na potlačeno bolečino in/ali nelagodje.
Izvor
Najstarejšo znano arhivirano nit, v kateri je Harold prvič pritegnil pozornost, je mogoče najti na portalu Facepunch, in sicer iz leta 2011. 13. septembra je uporabnik Facepunchovega foruma Greenen72 objavil stock fotografije s starejšim gospodo, vzete s spletnega mesta DreamsTime, ker so bile slike opremljene z vodnim znakom tega spletnega mesta.
Razširil se je kot oljni madež
23. oktobra 2011 je bila na Facebooku ustvarjena stran za Hide the Pain Harold. Druga stran na Facebooku je bila ustvarjena 1. januarja 2014. Ta je bila naslovljena "Maurice" (njegovo drugo ime) in ima več kot 10 tisoč všečkov. 5. maja 2014 so Haroldove stock fotografije navdihnile daljšo izmišljeno zgodbo o nesrečnem starčku, ki dela kot model za stock fotografije. Nato je 7. septembra uporabnik Imgur someshitbag izbral pomembne citate iz 4chanove zgodbe v galerijski objavi z naslovom "Hide-the-pain-harold" - Skrij bolečino Harold, ki je v nekaj več kot treh tednih zbrala več kot 880.000 ogledov. 10. septembra je youtuber ChinnyxD naložil zgodbo, ki jo je pripovedoval s pomočjo pretvorbe besedila v govor.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Identiteta žalostnega Harolda
Harold je v bistvu madžarski gospod András Arató. Septembra 2018 je Arato v Kijevu v Ukrajini gostil predavanje Tedx Talk. V pogovoru Arato govori o zgodbi svojega življenja kot "meme-heroj" in o svoji karieri elektroinženirja v Ukrajini.
Njegova zgodba se začne z dopustom v Turčiji, kjer je bila posneta njegova fotografija. Ko je fotografijo naložil na Facebook, je poklicni fotograf stopil v stik z njim in ga vprašal, če bi deloval kot fotomodel. Oba sta bila zadovoljna z rezultati in še naprej sodelujeta, rezultat pa je "nekaj sto" fotografij na zalogo.
Postal je meme
Nekaj mesecev pozneje je Arato začel odkrivati, da se fotografije uporabljajo v različnih drugih kontekstih, zunaj stock fotografij, za katere se je dogovoril. Čeprav je razmišljal o ukrepanju, je Arato povedal, da je sklenil, da ne more storiti veliko. Rešitve ni bilo "nobene - le začasna rešitev".
V nadaljevanju govora Arato govori o tem, kako je začel sprejemati svojo meme slavo in se sprijaznil s slovesom ter vzpostavil domačo stran za fotografije. Medtem pa je Arat postal tudi eden izmed najbolj priljubljenih memov v obliki “stickerjev” - torej nalepk, s katerimi izražamo naše zadovoljstvo, srečo, jezo in podobno … v razno raznih aplikacijah za komuniciranjem, med katerimi kraljuje predvsem Telegram.