Zanimivosti

Kronanje kralja Charlesa: vse, kar vemo

u.k.
13. 10. 2022, 08.31
Posodobljeno: 13. 10. 2022, 08.35
Deli članek:

Kronanje kralja Charlesa bo potekalo 6. maja prihodnje leto na slovesnosti, ki je opisana kot dogodek, ki bo "zakoreninjena v tradiciji".

Profimedia
Govori se, da bo Charles kot novi kralj uvedel kar nekaj sprememb.

Čeprav je Charles postal kralj v trenutku, ko je umrla njegova ljubljena mati kraljica, bo svojo vladavino prihodnje leto zaznamoval z odmevnim kronanjem.

Profimedia
Kralj Charles III in kraljica Camilla, od Charlesa je starejša eno leto.

Zgodovinska slovesnost bo potekala v soboto, 6. maja, na njej pa bo poleg svojega ljubljenega moža kronana tudi kraljica soproga Camilla. Iz palače so sporočili, da bo slovesnost "zakoreninjena v dolgoletnih tradicijah in slavnostnih dogodkih", hkrati pa bo "odražala vlogo monarha danes in se ozirala v prihodnost". Kot je znano, bo slovesnost vključevala iste ključne elemente tradicionalnega obreda, ki je ohranil podobno strukturo že več kot 1000 let, hkrati pa bo prepoznala tudi duh današnjega časa. Kaj torej do zdaj vemo o slovesnosti?

Datum in kraj obreda
Potrjeno je, da bo kronanje potekalo 6. maja v Westminstrski opatiji, mašo pa bo vodil canterburyjski nadškof. Opatija je bila priča že 38 kronanjem, ki segajo v čas Viljema Osvajalca 25. decembra 1066. Nenavadno je, da bo slovesnost potekala ob koncu tedna, saj je 6. maj na soboto. Kronanja tradicionalno niso potekala ob koncu tedna, saj je pokojna kraljica kronala v torek. Pričakuje se, da bo Charles podpisal razglas, s katerim bo uradno razglasil datum kronanja, na seji tajnega sveta še letos. 6. maj je tudi rojstni dan sina princa Harryja in Meghan Markle Archieja - Charlesovega vnuka -, ki bo na ta dan dopolnil štiri leta. Vendar pa Britanci ne bodo praznovali dodatnega praznika v skladu z načrti kralja Charlesa za okrnjeno kronanje, so razkrili viri. Načrti za kronanje so znani pod kodnim imenom Operacija Golden Orb, ki določa načrt za bogoslužje in spremljajočo slovesnost. Vojvoda norfolški, ki je organiziral pogreb pokojne kraljice, je prav tako zadolžen za organizacijo kronanja, poleg tega naj bi imel pomembno vlogo pri načrtovanju slovesnosti tudi prestolonaslednik princ William. William je prejšnji mesec postal valižanski princ, vendar se domneva, da ne bo imel obreda investiture, kot ga je imel njegov oče leta 1969.

Seznam gostov za kronanje
Na kronanju pokojne kraljice leta 1953 se je v Westminstrski opatiji na slovesnosti zbralo približno 8000 ljudi. V cerkvi so zgradili posebne sedežne konstrukcije, da bi povečali običajno število zbranih z 2.000 na 8.000. Vendar se pričakuje, da bo opatija na Charlesov veliki dan ostala pri običajni zmogljivosti 2.000 ljudi, zaradi česar bi po poročanju časopisa Mail on Sunday na stotine plemičev in poslancev lahko ostalo brez udeležbe. Seznam gostov za spektakel sicer še ni potrjen, prav tako ni znano, ali bosta Harry in Meghan povabljena oziroma ali bosta lahko potovala iz Kalifornije, da bi se ga udeležila. Varnost bo zaradi odmevnosti dneva povečana.

Profimedia
Charlesovo kronanje naj bi bilo manjše in krajše, saj naj bi trajalo le eno uro in ne več kot tri.

Pravila oblačenja
Od vseh, povabljenih na kronanje, se pričakuje, da bodo nosili obleke namesto svečanih oblek, kakršne so nosili na zadnjem kronanju pred 70 leti. Te so tradicionalno zelo uradne in vključujejo ogrinjala in živalsko krzno. Nadaljnje podrobnosti bodo objavljene pravočasno, vendar se bosta vlada in kraljevo veličanstvo zavedala obsega kronanja glede na krizo življenjskih stroškov, s katero se sooča država.

Krajši obred
Charlesovo kronanje naj bi bilo manjše in krajše, saj naj bi trajalo le eno uro in ne več kot tri. Tako naj bi bila maša bolj sprejemljiva za televizijsko občinstvo. Triurno kronanje kraljice Elizabete II., ki je potekalo pred skoraj 70 leti, je bilo prvo, ki so ga prenašali po televiziji in si ga je ogledalo približno 27 milijonov ljudi. Zanimiv je podatek, da je voditelj BBC Richard Dimbleby kar sedem ur komentiral dogajanje. Charles bo med zgodovinsko slovesnostjo maziljen s svetim oljem, prejel bo kronski prstan in žezlo. Nadškof ga bo mazilil in zaprisegel, da bo "nedotakljivo vzdrževal in ohranjal ureditev Anglikanske cerkve ter njen nauk, bogoslužje, disciplino in vladanje, kot je to določeno z zakonom v Angliji".
Pričakuje se, da bo obred bolj vključeval večversko Britanijo kot pretekle kronanja, vendar bo to vseeno anglikansko bogoslužje. Camillo bodo prav tako mazili s svetim oljem in kronali, tako kot so kronali kraljico mater, ko je bila leta 1937 kronana za kraljico poleg Jurija VI.

instagram
Princ Charles in Camila

Kraljevi pomočniki so ob poroki s Charlesom vztrajali, da Camilla ne želi postati kraljica, in sprva dejali, da je "nameravala", da bo ob Charlesovem nastopu na prestol namesto tega znana kot princesa konzorcija - prva v britanski zgodovini. Žena kralja samodejno postane kraljica in le sprememba zakonodaje bi ji to preprečila, vendar je bilo veliko polemik o tem, ali bo Camilla uporabljala ta naziv. Na kraljevi spletni strani je bilo objavljeno: "Kraljica soproga je okronana skupaj s kraljem na podobnem, a preprostejšem obredu." Po Charlesovi poroki s Camillo pa je dodala klavzulo "če ne bo odločeno drugače".

Odpravljene tradicije?
Ena od majhnih, a pomembnih podrobnosti, ki bo morda zaradi trenutnega gospodarskega ozračja izločena iz sprevoda, je tradicionalna podelitev zlata monarhinji. Med kraljičino slovesnostjo leta 1953 so ji podarili zlati klin, vendar je vir dejal, da "v času, ko ljudje čutijo pomanjkanje denarja, tega ne bo". Pričakuje se, da bodo odpravljene tudi starodavne tradicije, kot je sodišče za pritožbe, ki je odločalo o tem, kdo ima pravico opravljati določene vloge. Vendar pa ne bodo opuščeni vsi obredi, vključno z maziljenjem kralja, ki bo obljubil, da bo "branilec vere".

Profimedia
Zgodovinska krona, s katero je kraljica Elizabeta okronala sina Charlesa za valižanskega princa.

Veličastna krona
Ko bo Charles na kronanju v trenutku, ko bo kronan, mu bodo na glavo položili veličastno krono svetega Edvarda. Izdelana je bila za Karla II. leta 1661 kot nadomestilo za prvotno srednjeveško krono, ki je bila leta 1649 stopljena. Sklad za kraljeve zbirke jo opisuje kot "sestavljeno iz masivnega zlatega okvirja, posejanega z rubini, ametisti, safirji, granati, topazi in turmalini". Dodaja: "Krona ima žametno kapico s trakom iz ermina."
Krona je bila izdelana za kraljico mater ob kronanju in ima 2 800 diamantov ter diamant Koh-i-Noor. Izdelala jo je kraljeva draguljarna Garrard & Co, kraljica mati pa jo je nosila tudi ob kronanju svoje hčerke leta 1953.

Estrada

Zanimivosti

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu