V torek pozno zvečer so prebivalci Moskve, Omska in Belgoroda poročali, da so na nebu nad temi mesti opazili nenavaden snop svetlobe, ki je šel od tal naravnost v nebo. Domnevno enak sij so opazili tudi v Murmansku, ki je sedež severne flote in okoli katerega se nahajajo največje podmorniške baze z jedrskimi podmornicami, predvsem strateškimi, ki lahko izstreljujejo balistične rakete, in ki so bile v središču pozornosti ameriških izvidniških satelitov.
Nekateri bi rekli, da je NLP, morda močni halogenski reflektorji ali kaj podobnega. Sledila so ugibanja, fotografije, pa tudi videi, ki so hitro preplavili najprej ruska, nato pa tudi druga družbena omrežja. Špekulacije se nadaljujejo, ruske vojaške in civilne oblasti pa o tem za zdaj molčijo. Kaj se je zgodilo na nebu nad temi mesti. Eden od snopov svetlobe je viden tik nad Belgorodom, ki je manj kot 75 kilometrov oddaljen od Harkova, ki je tudi tarča ruskih raketnih napadov.
Lasersko orožje
Čeprav še ni znano, za kaj gre, obstaja predvsem med ruskimi vojaškimi analitiki domneva, da je ta svetloba nastala kot proces aktivnega motenja izvidniških satelitov. Ruski novinar Dmitrij Smirnov je o tem podal svoje mnenje na svojem kanalu Telegram: "Konec sveta je: Čudni žarki na nebu nad Belgorodom. V Ukrajini se že govori, da je vse izgubljeno - Putin je izstrelil lasersko orožje "Peresvet" (imenovano po srednjeveškem bojevniku-menihu, ki ga je blagoslovil sveti Sergij Radonezh).
Nekateri strokovnjaki menijo, da ta sistem ustvarja učinek "svetlobnega zidu" v troposferi, ki moti delovanje optičnih sistemov. Vsekakor so vse našteto le špekulacije. Ne moremo reči nič konkretnega. Čakamo na uradna pojasnila,« je še zapisal novinar.
Kaj je Peresvet?
Po malo razpoložljivih podatkih je Peresvet lasersko orožje, ki ga Rusija razvija za protisatelitski boj in lahko s snopom močne svetlobe zaslepi izvidniške satelite, če ti krožijo na višini 1500 km. Natančnih podatkov o tem orožju skorajda ni. Zahod dvomi, da obstaja, Rusi trdijo, da jo imajo, resnica pa je, da obe državi v procesu protiraketne obrambe že od konca sedemdesetih let prejšnjega stoletja intenzivno delata na laserskem orožju za prestrezanje balističnih raket oz. protisatelitski boj. Vendar takratni uspehi niso bili prav veliki. Šele z Georgeom Bushem mlajšim so ZDA ponovno začele z razvojem laserskega orožja, kmalu pa sta jim sledila Izrael in Rusija. S tem, da je imel največ uspeha Izrael.