Večina nas čez dan nezavedno zaužije preveč soli. Ta je v živilih uporabljena kot ojačevalec okusa, pogosto pa tudi kot konzervans. Priporočen vnos soli za povprečno odraslo osebo je okoli šest gramov na dan, kar je 2,4 grama natrija. S pretiranim vnosom soli obremenjujemo organizem, zlasti ledvice. Pri uživanju slane hrane morajo biti še posebno previdni bolniki s povišanim krvnim tlakom, srčnimi in ledvičnimi boleznimi. Ti naj pozorno odmerjajo sol v prehrani.
Preverjajte deklaracije
Pomembno je, da v trgovini že pred nakupom izdelka preverite deklaracijo o njegovi sestavi. Pazljivo preberite sestavine in premislite, koliko soli boste pri tem obroku vnesli v organizem. Preverite živila, ki jih pogosto kupujete; morda vsebujejo prevelike količine soli, a na to niste niti pomislili. To so sušene mesnine, siri, gotove omake in prelivi za solate, soljene in vnaprej pripravljene ribe, konzervirana hrana, slani prigrizki, juhe ...
Več soli, več tekočine
Sol je sestavljena iz natrija in klora. Natrij velja za enega izmed najpomembnejših elektrolitov, ki jih potrebuje naše telo. Med drugim je izjemno pomemben za izenačevanje tekočin v telesu. Skupaj s kalijem sta pomembna pri vzdrževanju električnih impulzov, ki prehajajo med membranskimi stenami. Pomagata pa tudi pri prenašanju signalov do živčnih končičev in pri krčenju mišic.
Sol naj bo jodirana
Jod je ključni element za zdrav razvoj fetusa in dojenčka. Omogoča normalen razvoj mentalnih sposobnosti in je nujno potreben za pravilno delovanje ščitnice. Če želimo v hrani ohraniti čim več joda, jo je treba soliti skoraj na koncu kuhanja, saj se ta med kuhanjem oziroma toplotno obdelavo izgublja. Dober vir joda so ribe, morski sadeži, morske alge, jajca, mleko in mlečni izdelki.