Živimo v času, ko imamo ves svet na dosegu roke. Z Googlovimi zemljevidi lahko virtualno odpotujemo praktično kamorkoli, ne da bi nam bilo treba zapustiti zavetje naših domov.
A na Googlovih zemljevidih vsega le ni mogoče najti.
Le črna pika
Po novem je v tančico skrivnosti ovit odročen otok v Vzhodnosibirskem morju s površino komaj 3,3 kvadratnega kilometra. Kot kaže, ga je namreč na Googlovih zemljevidih »doletela« cenzura.
Otok Jeannette, rusko ozemlje, je po novem na Googlovih zemljevidih le črna pika. Zakaj je tako, tehnološki gigant Google molči. Otok sicer v glavnem prekriva odeja iz ledu, ponaša pa se tudi s 351 metrov visokim vršacem. Google se lahko za podobe otoka zahvali Mednarodni batimetrični karti Arktičnega oceana – projektu, ki se je po pobudi iz Sankt Peterburga lotil začrtovanja Arktičnega oceana.
Je razlog za cenzuro to, da se Rusiji in Združenim državam Amerike ne uspe sporazumeti, komu otok res pripada?
Prisvojili so si ga eni, prisvojili so si ga drugi
Otok, ki je severno od Rusije, je leta 1881 med svojo ekspedicijo odkril ameriški pomorski častnik George E. De Long. Raziskovalec je upal, da bo odkril prehod v Arktičnem oceanu, a je septembra 1879 ostal ukleščen v ledu v bližini otoka Herald. Po več sto kilometrih ga je premikajoči se led maja 1881 ponesel do otoka Jeannette. De Long in njegova posadka sta se zatekla na otok in ga razglasila za ozemlje Združenih držav Amerike. Otok so poimenovali po svoji zvesti ladji – USS Jeannette.
Podobno so med imperialno rusko hidrografsko odpravo, ki je trajala od leta 1910 do leta 1915, ravnali Rusi. Ti so takrat otok »priključili« Ruskemu imperiju, pri tem, da je ruski, pa je pozneje vztrajala tudi Sovjetska zveza.
Kaj se skriva tam?
Teoretiki zarote pa imajo, kot je to navadno, bolj zloveščo razlago za Googlovo potezo, da otok na svojih zemljevidih prekrije s črno piko. Na otoku Jeannette naj bi bila namreč nahajala tajna ruska vojaška baza, saj je zaplata zemlje precej blizu tako Združenim državam Amerike kot tudi Kanadi. To ne bi bilo prvič, da je Google na svojih zemljevidih »cenzuriral« vojaške objekte: takšna usodna je doletela tudi baze vojaškega letalstva v Nemčiji, raketne silose v Rusiji in vojaške baze v Afganistanu.
Kot se izkaže, so bile nekaj časa zamegljene tudi fotografije otoka, ki so nastale v 80. letih prejšnjega stoletja, kar je vsekakor nenavadno.