April je mesec, ko v toplejših predelih Slovenije na prostem sadimo že večino sadik, prav tako pa čas, ko posejemo skoraj večino zelenjave. Kapusnice potrebujejo kar nekaj časa za klitje pa tudi za osnovno rast, zato na vrtove v veliki večini sadimo sadike, ki smo jih vzgajali od marca. A te lahko hitro napade kapusov belin, ki lahko precej hitro uniči večino posajenih kapusnic.
Bodite pozorni na drobne bube, ličinke in metulje
Kapusov belin je vrsta metulja, ki se naravno razmnožuje na zeljnih listih, saj se majhne gosenice, ki se razvijejo iz ličink, z njimi prehranjujejo. Če želite zelje in druge kapusnice obvarovati pred njihovim napadom, opazujte vrt in bodite pozorni na bele metulje, ki imajo v zgornjih kotih sprednjih kril značilno črno liso. Metulji pa se ne pojavijo samo spomladi, pač pa v različnih delih leta. Lahko se pojavijo spomladi, lahko poleti pa tudi v jeseni. Spomladi navadno napade prvi val metuljev, ki na spodnjo stran zeljnih listov odlagajo jajčeca. Teh je lahko tudi do sto in jih prepoznamo po živo rumeni barvi. Iz jajčec se nato po dobrem tednu dni razvijejo drobne gosenice, ki začnejo kolonizirati rastline, med hranjenjem pa jih v celoti poškodujejo. Napad gosenic kapusovega belina prepoznamo po luknjah, ki so čedalje večje. Te lahko zgolj v eni sezoni uničijo ves pridelek, saj se lahko pojavi več generacij v času celotne rastne dobe. Koliko škode bo nastalo, je odvisno predvsem od števila gosenic, ki so napadle zelje. Zato takoj, ko opazite luknje, začnite s preventivnimi ukrepi, s katerimi boste poskrbeli, da boste imeli pozneje manj dela in uspešen pridelek.
Zaščitna mreža, pelin, melisa …
Možnih zaščit pred kapusovim belinom je več. Zelje lahko zaščitite z zaščitno mrežo, a ta rešitev bo koristna le, če ste prepričani, da se nikjer na listih ne skrivajo ličinke in da v prsti ni bub. Če o tem niste povsem prepričani, ob zelju posadite rastline, ki jih kapusovi belini ne marajo. To so pelin, melisa, meta, žajbelj, paradižnik, timijan in kozmeja.