VESELJE VRTIČKARJEV

Pokošena trava za naravno gnojilo

Mare Koren
23. 4. 2022, 14.01
Deli članek:

Pomlad je prinesla tudi prvo košnjo trave, ki je tja do jeseni precej nadležno, a nujno opravilo. Pokošena trava se običajno znajde na bioloških odpadkih, namesto tega pa jo lahko znova uporabite.

Dreamstime
Trava je bogata z dušikom in minerali, zato je odlično gnojilo.

Trata v okolici doma je že začela rasti, na marsikaterem dvorišču pa smo zaslišali brnenje kosilnic. Nekatere vrste trave rastejo hitreje, zato je treba kositi na nekaj dni, pri drugih se čas podaljša na dober teden ali dva. A če želimo lepo zelenico, je treba pokošeno travo sproti spravljati. Ta običajno pristane v zabojniku za biološke odpadke. Trava je bogata z dušikom in nekaterimi minerali, zato je odlično gnojilo. Namesto v koš, naj raje roma na domač kompostnik, za vas pa imamo še nekaj idej.

Gnojilo za lončnice

gen-i, elektrika, električna-energija, sončna-elektrarna

Gospodarstvo

Maksimalna energetska neodvisnost s paketom Pametna samooskrba

Če je vaša trata v slabem stanju, pokošeno travo pustite na zelenici. Tam se bo razkrojila, omogočila hrano deževnikom in poskrbela za naravno gnojenje. Tako bo trata kmalu povsem zelena. 

Pomlad je čas, ko se lotimo presajanja lončnic. Tako pokošena, sveža ali posušena trava je odlična za gnojenje lončnic. Namesto da jim dodajate umetna hranila, jim raje zagotovite svež vir hranil, tako da jim dodate pokošeno travo. Ko lončnice presajate, v posode najprej stresite nekaj zemlje, nato jo obložite s plastjo sveže ali posušene trave ter prekrijte z novo plastjo zemlje in vkopajte rastlino. Trava se bo počasi razkrajala, rastlini pa nudila potrebna hranila.

Tekoče gnojilo

Iz pokošene trave lahko pripravite tudi tekoče gnojilo, ki vam za izdelavo ne bo vzelo preveč časa. Za pripravo uporabite star lonec ali vedro. Vanj vsujte travo in zalijte z vodo. Razmerje med količino trave in vode naj bo 1 : 3. Vodo s travo zavrite in kuhajte 15 minut na zmernem ognju. Nato odstavite in pustite, da se ohladi. Precedite in shranite. Zalivajte pomešano z vodo v razmerju 1 : 3. Tekoče gnojilo lahko pripravite tudi brez kuhanja. Vedro napolnite do dveh tretjin in nalijte vodo do vrha. Premešajte in pokrijte, da se v vedru ne bodo začele razmnoževati žuželke. Po pretečenem času vodo precedite in jo shranite. V obeh primerih odcejeno travo odvrzite na domač kompostnik. Gnojilo lahko uporabite za uspešno gnojenje vrtnin, sadnega drevja, pri vzgoji sadik in drugih rastlin na vrtu. Neprekuhano gnojilo lahko uporabljate razredčeno ali nerazredčeno. Če želite močnejše gnojilo, dodajte koprive, njivsko preslico ali gabez.

Zanimivosti

žafran v kulinariki
Rastline v kulinariki

Žafran je nekoč slovel kot zdravilo, danes kot začimba

rep08-2025_naslovka
Zanimivosti

Koga se boji Janez Janša: predsednik SDS na shod Ruparjevih upokojencev prišel v spremstvu telesnih stražarjev

Roškar, Glorija in Tijan
Posebna gosta

Na počitnicah pri Roškarju: Navihana osnovnošolca zabavala voditelja

opuncija
Indijska figa

Zdrav sadež, ki ima pomembno vlogo pri ohranjanju zdravja ožilja

Rakek_emb_skupina03
Zanimivosti

Prihodnost farmacevtske embalaže: Inovativni pristopi DS Smith Slovenija na sejmu Pharmapack 2025

Črna kumina (3)
Črna kumina

Eno najbolj zdravih živil, ki odlično vpliva na imunski sistem