Številne študije kažejo, da gre za prepletanje različnih dejavnikov, katerih splet vpliva na razvoj bolezni: prirojene in pridobljene osebnostne lastnosti, vzgojni stil, stresni dogodki, kot so zdravstvene težave (kronične bolezni), težave v družinskih in drugih medosebnih odnosih, izgube (službe, smrt v družini, upokojitev, ipd), neprijetni dogodki skozi življenje (nenadna selitev, socialna izolacija, ipd.).
Simptomi se pojavljajo postopoma in vplivajo na posameznika v celoti:
- dolgotrajna žalost, otopelost, tesnoba, razdražljivost, črnogledost, brezup, občutki praznine, osamljenosti, krivde, nemoči;
- stiskanje v prsih, dušenje, mravljinci, bolečine po telesu, utrujenost, brezvoljnost za življenje in pomanjkanje skrbi za osnovne življenjske potrebe;
- nespečnost, umik v samoto, opuščanje aktivnosti, pomanjkanje želje po spolnosti, težave s spominom in koncentracijo.
Depresija je ozdravljiva bolezen, ki potrebuje zdravljenje; zanikanje dejanskega doživljanja le poglablja simptome.
Depresijo lahko zdravimo na več načinov, in sicer z antidepresivi, različnimi oblikami samopomoči in/ali psihoterapijo. Najbolj učinkovit način zdravljenja je kombinacija različnih oblik, pri čemer je zelo pomembna vztrajnost posameznika.
Psihoterapija omogoča proces, kjer posameznik v varnem terapevtskem odnosu prepoznava globlje vzroke, ki so pripomogli k nastanku in vzdrževanju depresije ter predelavi le-teh in je dragocena podpora v procesu zdravljenja.
Več o depresiji in psihoterapiji si lahko preberete na: https://www.sabina-psihoterapija.si/