Bulgur je pri nas sicer bolj malo poznan, a naj vam povemo, da gre za tradicionalno vzhodnjaško jed, ki je narejena iz pšenice, s posebnim postopkom parjenja, sušenja in drobljenja. Ta postopek zagotavlja, da ohrani večino hranljivih snovi. Posledično je odporen proti plesni, zelo obstojen in ga lahko hranimo dalj časa. Gre za dietno, a zelo okusno hranljivo živilo.
Bogat vir beljakovin
V 100 gramih bulgurja najdemo kar 12 gramov beljakovin, prav tako veliko mineralov, med katerimi prednjačijo predvsem kalij, fosfor in magnezij. Prisotni so še vitamini B-kompleksa in vlaknine, zato ugodno vpliva na prebavo. Njegova uporaba se priporoča tudi pri diabetesu in kardiovaskularnih boleznih.
Pospešuje prebavo in pomaga do boljšega spanca
Že omenjene prehranske vlaknine spodbujajo predvsem prebavne procese in odpravljajo prebavne težave, kot so zaprtje, napihnjenost, krči in podobno. Prav tako spodbujajo absorpcijo hranil in odpravljajo odvečne maščobne kisline. Zaradi bogate vsebnosti magnezija uživanje bulgurja pripomore tudi k nastanku določenih sprostitvenih nevrotransmitorjev. Ti umirijo živčni sistem in misli ter tako prinašajo boljši spanec.
Preprosta priprava
Bulgur nam zagotavlja preprosto in hitro pripravo, zato je še kako koristen za vse, ki nenehno bijejo boj s časom oziroma so veliko časa na delu ali poti. Bulgur lahko prelijemo z vrelo vodo, v razmerju 1 : 3, in pustimo stati 30 minut, da zrna vpijejo tekočino. Lahko ga tudi kuhamo, podobno kot riž, v razmerju 1 : 2, približno 15 minut. Pustimo stati še nekaj časa, nato morebitno tekočino odlijemo.
Samostojna jed, priloga ali sladica
Bulgur na Bližnjem in Srednjem vzhodu običajno uporabljajo kot prilogo. Pogosto se znajde v kombinaciji z ribjimi, mesnimi ali zelenjavnimi jedmi, odličen je tudi v solati. Seveda ga lahko uporabite podobno kot riž za rižote, a svetujemo vam, da ga zaradi kratkega časa kuhanja dodate povsem na koncu. Bulgur lahko uporabite tudi pri pripravi sladic.