Zanimivosti

NASA je odkrila sledi preteklega življenja na Marsu

kl
18. 1. 2022, 16.01
Posodobljeno: 18. 1. 2022, 16.03
Deli članek:

Tako so prepričani nekateri znanstveniki, potem ko je rover odkril prisotnost organskih snovi v kamninah, ki jih je preučeval.

Reuters
Curiosity isšče sledi preteklega življenja na Marsu

Ameriška vesoljska agencija je analizirala usedline s šestih lokacij, ki jih je na Marsu raziskal rover Curiosity in odkrila sledi, ki namigujejo, da bi lahko imeli vzorci "biološko osnovo". Vzorci so namreč zelo podobni fosiliziranim ostankom mikrobnega življenja v Avstraliji, starim 2,7 milijarde let.

Profesor Christopher House, avtor študije z univerze Penn State v ZDA, pravi, da bi odkrite sledi organskih snovi nakazovale, da je na Marsu nekoč obstajalo življenje, pri čemer je nastajal metan. Večino vzorcev so našli v bližini kraterja Gale, za katerega domnevajo, da je v njem pred 3,5 milijarde let bilo globoko jezero in da naj bi vsebovalo kompleksne organske molekule, ki so ključne surovine za življenje, kot ga poznamo.

Po Houseovem mišljenju naj bi sledi nakazovale, da je pred milijardami let življenje obstajalo pod Marsovim površjem, kjer so razmere zanj bolj ugodne kot na površini, od tam pa so se na površino sproščali veliki oblaki metana, o čemer naj bi pričala zadnja odkritja.

Ob tem sicer priznava, da obstajajo še druge teorije, zakaj bi to tega lahko prihajalo, vendar dodaja, da so vsi ostali scenariji "nekonvencionalni" - za razliko od procesov, ki so običajni na Zemlji. Po drugi strani pa so možni prav zato, ker Mars in Zemlja nimata enake geološke zgodovine.

Na Marsu je trenutno pet Nasinih roverjev, od teh dva (Curiosity in Perseverance) preučujeta površje rdečega planeta s ciljem, da najdeta dokaze o tem, da je tam nekoč v resnici obstajalo življenje. Pred kratkim smo poročali, da je tudi rover Perseverance odkril prisotnost organskih molekul v kraterju Jezero.