Seveda ne gre za pravo sonce, pač pa za fuzijski reaktor s tem imenom, napravo za pridobivanje čiste energije s pomočjo fuzije, zlivanja vodikovh jeder, procesa, ki se dogaja tudi v središčih zvezd. Tam se pod ogromnimi pritiski in visokimi temperaturami atomi vodika "zlepijo" v helijeve atome, pri čemer se sprožijo velikanske količine energije. Delujoči fuzijski reaktor je "sveti graal" načrtovalcev naše energetske prihodnosti. Za razliko od drugih načinov pridobivanja energije ne pušča za sabo radioaktivnih ostankov, toplogrednih plinov in drugih izpustov, ki bi onesnaževali okolje in zato velja za "čisti vir energije".
Čista energija že do leta 2025?
Kitajci so z Umetnim Soncem postavili nov svetovni rekord, saj so uspeli več kot 17 minut vzdrževati temperaturo, kar 70 milijonov stopinj, petkrat višjo od temperature sonca. To je sicer majhen, a pomemben korak bližje ustvarjanju vira skoraj neomejene čiste energije.
Sicer je po svetu postavljenih že več fuzijskih reaktorjev. ZDA tako načrtujejo, da naj bi že do leta 2025 z njihovim reaktorjem pričeli proizvajati čisto energijo za potrebe gospodinjstev, Velika Britanija si je za cilj postavila leto 2030, Francija pa 2040.
Prevarantski posnetki "umetnega Sonca"
Ob kitajskem uspehu pa so se na družabnih omrežjih pojavili tudi posnetki, ki naj bi prikazovali "stvaritev" kitajskega "umetnega sonca". Vendar gre za prevaro, saj v resnici prikazujejo izstrelitev ene od njihovih raket. "Umetno sonce" namreč ne vzhaja in zahaja, pač pa vsi procesi potekajo v reaktorju, ki trdno stoji na Zemlji, in iz njih ne uhaja nobena svetloba, podobna Sončevi.