Družina İzzeta Koçaka že tri generacije goji govedo na kmetiji v Aksarayu v Turčiji. In vedno so bili naklonjeni nekonvencionalnim rešitvam. Po eksperimentiranju s pomirjujočo glasbo, namenjeno sprostitvi krav, turški kmet zdaj eksperimentira s posebnimi očali za navidezno resničnost, s katerimi naj bi živali prepričale, da se pasejo na sončnem pašniku, namesto v mračnem hlevu sredi zime.
"Od naših krav dobimo v povprečju 22 litrov mleka na dan," je Koçak povedal za Anadolu News Agency. »Dve naši kravi sta nosili očala za navidezno resničnost in dnevna proizvodnja mleka se je povečala na 27 litrov. Poleg tega so VR očala dobra za živali, ker smo opazili, da so manj pod stresom. In to se održaća tako tako v mlečnosti kot tudi v kakovosti mleka," pravi.
Ni pa prvi, ki je to poskusil. Navdih je dobil, ko je po naključju prebral članek o kravah, ki nosijo očala za virtualno resničnost na kmetiji v Rusiji. Ideja ga je navdušila, zato je kontaktiral podjetje, ki izdeluje posebna očala za govedo in naročil nekaj parov. Zdaj, ko je videl učinek tehnologije VR, jih namerava naročiti še deset, in če bodo tudi te krave dajale več mleka, bo naročil VR očala za vseh svojih 180 krav.
Koçak je še povedal, da kravam še naprej predvaja glasbo, da bi se bolj sprostile. Njihovo razpoloženje in vedenje spremlja s pomočjo sistema za sledenje, ki prejema podatke iz čipa, pritrjenega na gležnje krav, in trdi, da tudi glasba naredi veliko razliko.