Če bi vas kdo na ulici vprašal, ali ste že slišali za "Black Rock", smo skoraj prepričani, da bi zmajali z glavo. Pa vendar je "Črni kamen", kot se v prevodu glasi ime podjetja, najbogatejše podjetje na svetu, ki ima upravlja z vrtoglavimi več kot 10.000 milijardami dolarjev premoženja. Tolikšnega bogastva ni imelo pod nadzorom še nobeno podjetje v zgodovini. Zraslo pa je praktično iz nič. Kako je to mogoče?
Black Rock je leta 1988 ustanovilo 7 ameriških podjetnikov na čelu z Larryem Finkom. Podjetje se ukvarja s svetovanjem na področja obvladovanja tveganj ("risk managementom") in upravljanjem premoženja.
Prav s slednjim si je pridobilo lastniške deleže v mnogih skladih, podjetjih in celo v podjetjih, ki so v večinski lasti držav. Tako imajo na primer deleže v Appleu, Microsoftu, JP Morganu ... Ti deleži sicer niso veliki, so pa zelo donosni. Večino premoženja, s katerim upravljajo, predstavlja premoženje pokojninskih skladov.
Podjetje je razvilo tudi posebno softversko platformo, imenovano "Aladin", ki njihovim klientom pomaga ugotavljati različna tveganja. Samo s pomočjo te aplikacije ima Black Rock vpogled v upravljanje premoženja v vrednosti 20 milijard dolarjev. Med njihovimi klienti so mnoge banke in finančne družbe.
Za Black Rock pravijo, da ima zaradi lastniške in kapitalske mreže, ki jo obvladujejo v 70-ih pisarnah v 30-ih državah sveta in na sedežu v New Yorku, v lasti cel svet.
Nič čudnega ni torej, da se podjetje pojavlja (neposredno ali posredno) v množici teorij zarot, ki Black Rock ali njihove kliente obtožujejo, da si želijo podvreči svet ali pa vsaj da z vplivanjem na politiko mnogih držav to že počnejo. Podjetje samo pa trdi, da zlorab moči v njihovih podjetjih ne more prihajati, ker uporabljajo t.i. "sistem kitajskega zidu", ki preprečuje, da bi vpliv iz kakšnega od njihovih podjetij v eni državi prehajal na drugo v drugih državah.