Varuje vaš dom, se igra z otroki - in vam prinese pivo.
Medtem, ko pojem hišnega robota za večino tistih, ki ga imajo, pomeni nekakšen samopremikajoči se sesalec, je Amazon razvil robota, ki lahko počne veliko več. Poimenovali so ga Astro. Robot je nekaj večji od pločevinke pijače in je prvi pravi hišni robot na tržišču.
VEČ KOT LE SESALEC
Temelji na Amazonovi tehnologiji Alexa za pametne hiše in je opremljen s kolesi in večnamenskim ekranom z emotikonskim "obrazom", ki pokaže "čustva", pa tudi s teleskopsko kamero, mikrofonom in zvočniki, ter z manjšo posodo, v katero je moč dati manjše predmete.
V predstavitvi robota lahko vidimo, da Astro pride, če ga pokličeš, lahko prenaša videoklice, nadzoruje hišo ali stanovanje, ko lastnikov ni doma in jih opozori preko telefona, da je v prostoru neka oseba. Ima tudi teleskopsko kamero, s katero lahko posname okolico in posnetek v realnem času pošlje lastnikom. Člane gospodinjstva oz. ljudi lahko prepozna po obrazu ali po glasu. Lahko ga tudi uporabimo, da nekomu drugemu v hiši ali stanovanju odnese manjši predmet - recimo steklenico s pijačo.
TROJE POMANJKLJIVOSTI: ZASEBNOST, STOPNICE IN CENA
Ena izmed stvari, ki bi lahko odvrnile potencialne kupce od nakupa je morda to, da Astro lahko snema sliko in zvok vedno in povsod, zaradi česar bi lahko ljudje imeli pomisleke, da je prizadeta njihova zasebnost, vendar so pri Amazonu posebej poudarili, da je možno Astru onemogočiti dostop do izbranih prostorov, prav tako pa je mogoče kamere in mikrofone ročno izključiti.
Druga pomanjkljivost je tudi, da Astro ne zna hoditi po stopnicah. In tretja je seveda cena. Trenutno lahko Astra na Amazonovi spletni strani kupijo le izbrani kupci v ZDA za 999,99 dolarjev (okoli 860 eur), v prosti prodaji pa bo dražji, 1.499,99 dolarjev (1.294 eur).
Na začetku bo tržišče omejeno le na ZDA, vendar pri Amazonu napovedujejo, da bodo tržišče odprli tudi za druge v "dosegljivi prihodnosti". Po pričakovanjih Amazona bodo v petih do desetih letih Astra imeli v vsakem ameriškem gospodinjstvu. Je pa ta napoved tvegana, saj se lahko ponovi zgodba z japonskim robotom Pepperjem. Tega so napovedali z velikim pompom, na koncu pa so izdelali in prodali le 27.000 primerkov, pa še to večinoma vzgojno-izobraževalnim ustanovam.