Zanimivosti

Ukradel denar in to razglasil za umetnino

kl
29. 9. 2021, 16.45
Posodobljeno: 29. 9. 2021, 16.46
Deli članek:

Danski umetnik je muzeju, kjer je razstavljal, ukradel več deset tisoč evrov iz protesta zaradi delovnih razmer in plačila.

Profimedia
Umetnik mora muzeju vrniti 70.000 evrov (slika je simbolična.)
Jens Haanig, eden od priznanih danskih sodobnih umetnikov, je od Muzeja modernih umetnosti v Aalborgu prejel nekaj več kot pol milijona danskih kron oz. 70.000 evrov, s katerimi naj bi ustvaril umetnino, v kateri bi uporabil bankovce kot umetniško upodobitev različnega plačila za delo na Danskem in v Avstriji.

NAMESTO OKVIRJEV Z DENARJEM VRNIL PRAZNA OKVIRJA

Dva okvirja z denarjem bi moral muzeju dostaviti do sredine januarja prihodnje leto. Umetnik pa se je odločil drugače. Muzeju je vrnil prazna okvirja, v katera naj bi sicer uokviril bankovce, in poslal elektronsko sporočilo, da je ustvaril umetnino, ki jo je naslovil "Vzemi denar in zbeži". Za umetnino je tako razglasil to, da je zadržal denar.

Instagram/fifthwalltv
Prazen okvir, ki ga je Haaning vrnil muzeju. V njem bi morali biti bankovci

"TO, DA SEM VZEL DENAR, JE UMETNINA"

Na vprašanje tamkajšnjih medijev, ali namerava muzeju vrniti denar, je Haaning odgovoril: "Ne, to se ne bo zgodilo. To, da sem vzel njihov denar je umetnina sama po sebi." Za izdelavo zamišljene umetniške inštalacije, ki naj bi jo predal muzeju, bi po njegovih besedah, moral vložiti več kot 3.300 evrov iz lastnega žepa, plačilo za inštalacijo pa bi bilo precej manjše od njegovega vložka.

Playcrazygame
Jens Haaning je na Danskem cenjen umetnik

SPODBUDITI ŽELI TUDI DRUGE

"Želim spodbuditi ljudi, ki delajo v tako mizernih pogojih kot jaz, naj naredijo enako. Če opravljajo kakšno usr*** delo, za katerega niso plačani ali od njih celo zahtevajo, da sami plačajo, da lahko delajo, potem naj zgrabijo kar lahko in nabrusijo pete," pravi umetnik.

UMETNINA GOR ALI DOL, VRNI DENAR!

Vodja muzeja se sicer strinja s tem, da je Haaning s svojim dejanjem na nek način ustvaril umetnino, "Vendar pa to ni umetnina, kakršna je opisana v pogodbi, ki jo je muzej sklenil z umetnikom," pravi. Če Haaning denarja ne bo vrnil do sredine januarja, bo muzej proti njemu sprožil sodni postopek.
56-letni Haaning je priznan danski umetnik, ki je postal znan sredi 90-ih let prejšnjega stoletja, njegove upodobitve pa ponavadi vključujejo refleksije o denarju, moči in zapostavljenih družbenih skupinah.
e7eee937c84e8e9fedea0d5102a1af9b.jpeg