Zanimivosti

Kitajska razmišlja o gradnji "mega" vesoljske ladje

kl
27. 8. 2021, 15.09
Deli članek:

Kitajske vesoljske ambicije postajajo vse večje. Znanstveniki so predlagali gradnjo vesoljske ladje, ki bi bila dolga več kilometrov.

space.com
Slika je simbolična

Že kar nekaj časa je očtno, da je Kitajska začela svojevrsten vesoljski "dolgi pohod". Ne samo z raketami, ki nosijo to ime in s sonde pristankom na temni strani Lune ter lastnim roverjem na Marsu, pač pa tudi z začetkom gradnje lastne vesoljske postaje. Zdaj njene ambicije segajo še dlje. 

Kitajski Nacionalni sklad za naravoslovno znanost je objavil projekt, katerega cilj je zgraditev "ultra velike vesoljske ladje", ki bi bila dolga več kilometrov. Ladjo bi več let gradili v Zemljini orbiti tako, da bi tja pošiljali posamezne sestavne dele, podobno kot sedaj poteka gradnja vesoljske postaje.

Profimedia
Raketa Dolgi pohod ob izstrelitvi s Hainana.

Prvi del projekta izgradnje mega-vesoljske ladje naj bi trajal pet let. V ta namen naj bi sklad rekrutiral matematike, fizike in inženirje in seveda namenil tudi denarna sredstva za delovanje. "Ladja predstavlja največjo strateško opremo za prihodnjo uporabo virov iz vesolja, raziskavo njegovih skrivnosti in dolgotrajno bivanje v orbiti," so navedli v orisu projekta, ki ga je objavil nacionalni sklad - sicer agencija, ki deluje v okviru kitajskega ministrstva za znanost in tehnologijo.

Raziskovalci, vključeni v projekt, bi imeli za nalogo iskati rešitve za minimaliziranje teže mega-ladje, da bi tako zmanjšali število poletov za dostavo konstrukcijskih delov, ter na ta način zmanjšali stroške izgradnje. Hkrati pa bodo morali zagotoviti načine nadzora, da bi zmanjšali morebitna nihanja v višini, deformacije materiala in vibracije med procesom združevanja delov ladje v orbiti, je še navedeno v orisu projekta.

Ambiciozni projekt je le eden od večih, ki jih je sklad predlagal, vendar ni znano, ali bodo predlog na koncu tudi potrdili. Glede na obsežnost takega projekta in zaenkrat vprašljivost njegove praktične uporabe nekateri dvomijo, da se bo Kitajska zanj odločila - vsaj ne v kratkem.

Trenutno pa je že v teku projekt izdelave nove rakete iz serije Dolgi pohod, ki bo v orbito lahko prenesla do 140 ton težak tovor. Raketa "Dolgi pohod 9" (CR-9) naj bi prvič poletela leta 2030.

YouTube
Kitajska je druga družava, ki je na Mars uspešno poslala svoj rover, Zhurong