Ameriška kultura je zagotovo močno militarizirana, o čemer priča ne le to, da so ZDA že vrsto desetletij dejansko najmočnejša vojaška sila na svetu in da vojska v tej državi velja skoraj za "sveto" in ima skoraj neomejen proračun, pač pa o tem priča tudi idealiziranje vojakov v ameriški množični pop kulturi - stripih, risankah, filmih, igračkah, videoigricah itd. Ameriški vojaki so tako v očeh mnogih fantkov - majhnih in velikih in ne le ameriških - skoraj polbogovi, sposobni premagati vsako zlo, ki preti nemočnemu svetu.
Del tega napol mita je tudi tajna specialna enota, imenovana G.I. Joe, ki se spopada s teroristično organizacijo Kobra, ki želi zavladati Zemlji. Za razliko od drugih "man"-ov, superherojev s super močmi, ki jih je svetu "podarila" ameriška množična kultura, kot so Superman, Spiderman, Batman, Ironman ..., so vojaki v skupini G.I. Joe navadni ljudje, vsak pa je specialist za nekaj, na voljo pa imajo najsodobnejšo tehnologijo, ki jim omogoča skoraj nadčloveške moči, vodi pa jo (razumljivo) genialni general Abernathy, znan kot Hawk (Sokol).
Samo ime G.I. Joe bi lahko prevedli kot "Vojak Janez". G.I. je namreč oznaka za ameriškega vojaka, Joe pa splošno ime. Izvor izraza G.I. ni čisto natančno znan, domnevno pa naj bi izhajal iz kratice G.I. za "Government Issue" ("Stvar vlade"), vojaki pa so kratico uporabili kot sarkazem, ki je simboliziral njihovo prepričanje, da so samo masovni produkt na voljo vladi za njene potrebe in načrte. Pri nas bi temu rekli "kanonfuter".
Prvič se sicer naziv G.I. Joe pojavi v ameriškem vojnem filmu "Story of G.I. Joe" iz leta 1945, zgodbo o izkušnjah ameriških vojakov v Italiji v 2. svetovni vojni, ki jo pripoveduje vojni dopisnik. Dvajset let kasneje pa so se na tržišču pojavile figurice vojakov, znanih kot G.I. Joe, ki so predstavljale vse rodove ameriške vojske in so kmalu postale ene najbolj priljubljenih figuric za fantovsko igro. Navdih za vojaške figurice, ki jih je lansirala multinacionalka Hasbro, proizvajalka igrač, pa je bila - nihče drug kot takrat že uveljavljena Barbika.
Stan Weston, "oče" G.I. Joev je namreč razmišljal o tem, da bi tudi fantki potrebovali igračo, lutko v velikosti Barbike s premakljivimi okončinami in različnimi oblačili in prišel na misel, da bi najbolj privlačna za fantke bila lutka vojaka. Idejo je predstavil podjetju Hassenfeld Brothers (Hasbro), ki jo je sprejela z odprtimi rokami. In ker lutk niso mogli prodajati pod imenom "Doll" ("Lutka" oz. "Punčka") so si zanje izmislili ime "Action Figure" ("Akcijska figurica"), kolekciji pa nadeli ime "G.I Joe". To je bilo leta 1964, torej so G.I. Joeji stari nekaj več kot 50 let. Dve leti kasneje se je kolekciji pridružil prvi temnopolti G.I. Joe, še dve leti kasneje pa prva vojakinja - G.I. Nurse Action Girl - pravzaprav bolničarka, ki pa se je izkazala za popolni prodajni polom, vendar je danes ena najbolj iskanih figuric med zbiralci. Skupaj je do danes bilo izdelanih 163 različnih G.I. Joe figuric, ki nosijo vsaka svoje ime.
Kasneje je podjejte Hasbro iz znamke G.I. Joe ustvarila franšizo, ki je vključevala tudi pravice za stripe in filme. Prvi stripi o G.I. Joeju so začeli izhajati že leta 1967, prvi film pa je bil posnet leta 1987, vmes pa so nastale tudi številne igrane in risane serije in knjige, ki so vključevale junake iz kolekcije. Prva videoigrica iz franšize je ugledala luč sveta leta 1983, narejena pa je bila za računalnik Atari.
Posebej priljubljeni pa so postali visokoproračunski filmi, posneti po letu 2000. Prvi, z naslovom "G.I. Joe: Vzpon Kobre" ("The Rise of Cobra") je v kinematografe prišel leta 2009, kmalu (2013) pa mu je sledil še "G.I. Joe: Maščevanje"("Retaliation"). Oba filma je seveda spremaljala tudi izdaja ustreznih figuric. Letos pa je v kinematografe in na video platforme prišel tudi film "G.I. Joe: Snake Eyes", katerega junak je eden od članov skupine, ki nosi ime "Kačje oči" ("Snake Eyes").
Film "G.I. Joe: Vzpon Kobre" si lahko ogledate na Kanalu A v soboto, 21. avgusta, njegovo nadaljevanje, "G.I. Joe: Maščevanje" pa v nedeljo, 22. avgusta.
Manj znano o Bruceu Willisu
V filmu G.I. Joe: Maščevanje igra tudi Bruce Willis, ki je v filmu upodobil generala Josepha (Joeja) Coltona, enega od pripadnikov enote G.I Joe, ki svet rešujejo pred teroristično Kobro. Willis se je zdel ustvarjalcem pravšnji za vlogo, saj se je kot rešitelj sveta "dokazal" že v svojih prejšnjih filmih, kot so bili "Umri pokončno", "Armageddon" in "Peti Element".
Willis je posebej zaradi vloge Johna McClanea v "Umri pokončno" postal sinonim in vzor za moderne akcijske filmske junake, ki niso več samo "kupi mišic brez kančka humorja", pač pa premeteni lisjaki, ki sovražnike z lahkoto premagajo in preden njihova trupla padejo na tla, povedo še tri vice.
Tega o Bruceu Willisu verjetno niste vedeli:
- Rojen je bil v Nemčiji, nemški materi in ameriškemu očetu, vojaku.
- Za igralsko kariero se ima zahvaliti - jecljanju. Kot otrok je imel to govorno motnjo in ko so mu nekoč ponudili vlogo v neki šolski igri, je odkril, da preneha jecljati, ko stopi na oder. "Ko sem stopil z njega, se je jecljanje povrnilo," je povedal v nekem intervjuju. "Takrat se vedel, da moram stvar podrobneje raziskati."
- Slavo je doživel z glavno vlogo v seriji "Moonligtning" ("Delo na črno"), v katerem je zaigral zasebnega detektiva, ki neprestano pada v težave. Na avdicijo za serijo je prišel "mimogrede", potem ko so ga zavrnili na avdiciji za film "Obupno iščoč Suzano" ("Desperately Seeking Susan"), v kateri bi igral ob takrat vzpenjajoči se pevki Madonni. Na avdicijo je prišel oblečen v vojaška oblačila, roza punkersko frizuro in uhanom. Vlogo je vseeno dobil.
- Zaradi vloge v filmu "Umri pokončno" je izgubil dve tretjini sluha v levem ušesu, ko je njegov soigralec svoje filmske sovražnike ustrelil s pištolo preblizu Bruceovemu ušesu.
- Poleg igralske ima tudi glasbeno kariero. Izdal je kar pet albumov, ki so doživeli precej dober uspeh.
- Je bil velik pristaš ameriškega posredovanja v Iraku in Afganistanu. In javno je tistemu, ki bi ujel Osamo bin Ladena ali Sadama Huseina, obljubil 1 milijon dolarjev nagrade.
- Bil je prvi igralec, ki je glas in podobo posodil junaku v videoigrici. To je bila igrica "Apokalipsa" iz leta 1998.
- Bil je poročen z igralko Demi Moore. On je zaigral v filmu "G.I. Joe", ona pa v filmu "G.I. Jane". Skupaj imata tri hčerke. Ko se je Demi po ločitvi poročila z veliko mlajšim Ashtonom Kutcherjem, je bil Bruce eden od svatov na poroki.
- Skupaj z Demi Moore, Arnoldom Schwarzeneggerjem in Silvestrom Stallonejem je ustanovitelj in lastnik verige restavracij "Planet Hollywood".
- Po liku v filmu "G.I. Joe: Maščevanje" so naredili tudi figurico generala Joe Coltona z njegovo podobo.