Zanimivosti

Skica v velikosti znamke prodana za 10 milijonov evrov!

M.K.
12. 7. 2021, 12.54
Posodobljeno: 12. 7. 2021, 12.56
Deli članek:

Risbo medvedje glave, ki je delo Leonarda da Vincija, so na dražbi prodali za 8,9 milijona funtov - edinemu dražitelju.

Profimedia
Mala skica medvedje glave je presegla rekord najdražjega dela na papirju tega avtorja.

20 let star rekord najdražje risbe Leonarda da Vincija je padel na londonski dražbi Christie's, kjer so za Medvedjo glavo, redko drobno srebrno risbo na rožnato-belkastem prepariranem papirju, iztržili 8,9 milijona funtov (10,2 milijona evrov) - ocenjena je bila na 8 do 12 milijonov funtov.

Medvedja glava, ki meri 6,5 cm v višino in širino in je nastala v prvi polovici osemdesetih let 14. stoletja, je bila vrhunec izjemne dražbe, ki je skupaj presegla 19,5 milijona funtov in na kateri je bila predstavljena predvsem dekorativna umetnost. Med prodanimi deli sta bila tudi 1,7 milijona funtov vreden rokopis, ki ga je podpisal Isaac Newton, in 1,9 milijona funtov vreden srebrni črnilnik Karla I. iz 17. stoletja.

"Ta cena je absurdna," je za New York Times povedal Jean-Luc Baroni, trgovec z risbami starih mojstrov. "Razumljivo, to je Leonardo. Ampak je tako majhen."

Profimedia
Je ena od le osmih Leonardovih risb v zasebni lasti.

Delu sta se odrekla newyorška zbiratelja Thomas in Daphne Recanati Kaplan, ki imata v svoji umetniški zbirki, znani kot Leidenska zbirka, predvsem slikarstvo nizozemskega zlatega obdobja.

Medvedjo glavo sta zasebno kupila leta 2008 prek londonskega trgovca Johnnyja van Haeftena, vendar delo ni našlo pravega mesta v njuni zbirki, v kateri ni drugih italijanskih renesančnih risb.

Medvedja glava, ki sodi med le osem znanih Leonardovih risb v zasebni lasti, je del serije manjših študij živali, ki naj bi jih umetnih ustvaril v začetku 80. let 14. stoletja. Umetnina ima tudi zelo prestižno zgodovino, saj je nekoč pripadala Thomasu Lawrenceu, britanskemu slikarju s konca 18. stoletja, nato pa Normanu Robertu Colvillu, britanskemu kapitanu. Razstavljena je bila v institucijah, kot so Louvre Abu Dhabi, Puškinov državni muzej likovnih umetnosti v Moskvi in Narodni galeriji v Londonu.

Zanimivosti

cistilnica-novak04
Zanimivosti

Oblačilom in preprogam se splača privoščiti pravo nego

Klic dobrote 2023_Bernarda Žarn in Jure Sešek
Klic dobrote 2024

Dobrodelni koncert za pomoč družinam v stiski

leteči tigri
Claire Lee Chennault

Leteči tigri so rešili Kitajsko

_DSC5241
Zanimivosti

Huawei predstavil nove pametne ure in pojasnil pomen zabeleženih podatkov

20241028_100059_100551
Zanimivosti

Kaj je tako posebnega pri Huawei napravah, da Ciril Komotar ne more brez njih?

gus
3400 kilometrov v napačno smer

Kraljevi pingvin Gus močno zataval s svoje domovine na Antarktiki