Vraževerje je staro kot človeštvo in je eno najbolj zanimivih, vendar najmanj raziskanih področij človeškega življenja.
Mnogi ljudje - zanimivo, da je med njimi veliko športnikov - se na mnogo načinov želi zaščititi pred "zlo srečo" ali uroki.
Poleg športnikov in športnih navijačev, ki s sabo na tekme nosijo amulete, oblačijo "srečne drese" s "srečno številko", pazijo, kaj jedo itd, so med vraževernimi pogosto tudi poslovneži, ki imajo na zanje pomembne dneve svoje rituale - od nošenja srečne zapestne ure, do prepevanja srečnih pesmi ...
Seveda srečni predmeti in rituali ničesar ne prispevajo h končnemu izidu dogodka, kar recimo najboljše lahko vidimo pri tekmah. Rezultat je odvisen od igralcev, trenerjev in morda navijačev, ki spodbujajo svoje moštvo ali športnika. Nihče od naštetih pa seveda ne ve, kakšne majice recimo nosijo gledalci pred malimi zasloni, pa tudi če bi to vedeli, to ne bi izboljšalo kvalitete njihovega nastopa.
Zakaj torej počnemo nekatere stvari, ki k rezultatu ne prispevajo ničesar?
Na univerzi v Ohiu so raziskovalci raziskovali vraževerno obnašanje med športniki in ljubitelji športa. Izkazalo se je, da se za vraževerjem skriva - negotovost. Ljudje namreč iščejo način, kako bi lahko imeli pod nadzorom oziroma upravljali s situacijo, katere izid je negotov.
Športne tekme so primer dogodka, katerega končni izid je negotov. In čeprav je ta negotovost vir vzburjenja, zaradi katerega radi gledamo tekme, je hkrati tudi stresna. In prav z vraževerjem si ljudje pomagamo zmanjšati ta stres in nervozo. Mnoge ljudi misel na to, da nimajo stvari pod nadzorom, skoraj grozljiva. In bolj kot je dogodek važen, ljudje vložijo več napora, da bi našli način, na katerega bi lahko vplivali na njegov izid, čeprav je to v resnici nemogoče.
Navijači so, ne glede na svojo vraževernost, mentalno bolj zdravi od ljudi, ki športa ne marajo, je pokazala raziskava. Kar jih motivira pa je občutek pripadnosti nečemu večjemu od njih samih in njihova privrženost klubom sčasoma postane del njihove identitete.
Vendar pa, čeprav jim je morda vseeno, ali njihovo moštvo dobiva ali izgublja, se zavedajo važnosti vsake tekme in so nervožni, ker ne morejo pomagati k zmagi. Zato se zatekajo k amuletom, srečnim majicam in prigrizkom, kot edinemu načinu, da bi pomagali svoji ekipi.
Raziskava univerze v Kentuckyju pa je tudi pokazala, da so najbolj goreči navijači tudi bolj vraževerni kot običajni ljudje in zares verjamejo, da s svojimi rituali pomagajo k zmagi.
Če verjamete, da na vaše življenje vplivajo zunanji faktorji, je verjetnost, da boste vraževerni, večja - ne glede na to, ali imate radi šport ali ne.
Če imate svoje "srečne predmete" ali rituale, nič hudega, ni pa dobro, če ne zmorete razlikovati med situacijami, na katere lahko vplivate, od tistih, na katere ne morete.
Raziskave so namreč pokazale, da je zelo pomembno razlikovati ti dve vrsti situacij, ker "srečni predmet" ne bo opravil naloge namesto vas, pa tudi pesmica, ki si jo prepevate, ne bo povzročila, da vam bo oseba, v katero ste zaljubljeni, čustva vrnila.
Zmage - velike in male - pridejo samo zaradi vloženega truda in seveda sposobnosti.