Dan po Božiču leta 1900 je majhna ladja plula proti otočju Flannan, na skrajnem severu Škotske. Njen cilj je bil svetilnik na otoku Eilean Mor, ki je bil (razen svetilničarjev) popolnoma nenaseljen. Kapitan James Harvey je tja plul z namenom, da možem v svetilniku prinese sveže zaloge hrane in enega od njih zamenja z novim članom. Ko so pristali, je bil kapitan močno presenečen, ker ladje nihče ni pričakal, čeprav so na pomolu bili urejeno pripravljeni zaboji, ki naj bi jih napolnili z novo zalogo. Kapitan je z zvočnim signalom opozoril na prihod, vendar ni prišel nihče. Izstrelil je tudi svetilno raketo, misleč, da se svetilničarji, Thomas Marshall, James Ducat and Donald MacArthur, nahajajo na drugi strani otoka. Tudi na to ni bilo odziva. Naposled je do svetilnika na vrhu otoka poslal Josepha Moora, ki bi moral zamenjati enega od svetilničarjev. Ko je ta prispel do svetilnika je našel zaprta, a nezaklenjena vrata. O možeh v svetilniku ni bilo sledu. Njihove postelje so bile pospravljene, ura pa se je ustavila.
Ko se je Moor vrnil na ladjo in poročal, kaj je našel, so se k svetiliniku odpravili še kapitan in ostali člani posadke. Pri podrobnejšem pregledu so odkrili še, da so bile vse petrolejke napolnjene, dežni plašči svetilničarjev pa v omari. Prav tako sta bila čista tudi posoda in jedilni pribor.
Kasneje so preiskali še otok, vendar o treh možeh ni bilo ne duha ne sluha - in nobenega znamenja, zakaj naj bi izginili.
Kapitan je o izginotju obvestil družbo, ki je upravljala s svetilniki. Ta je uvedla preiskavo, v kateri pa so odkrili le še dnevnik svetilničarjev, v katerem so zapisi namigovali na hud vihar in njihovo vse slabše duševno počutje. Zadnji zapis je imel datum 15. december in v njem je bilo zapisano, da se je vihar polegel in da je morje mirno, končal pa s stavkom: "Bog je nad vsemi."
Nikoli niso našli trupel svetilničarjev, ki bi morda razjasnila uganko njihovega izginotja. Seveda pa so skrivnostne okoliščine in dejstvo, da je otok med prebivalci veljal za zakletega, rodile kopico ugibanj o usodi izginulih.
Teorije
Nenaseljeni otoki so bil imenovan po Sv. Flannenu, irskem škofu iz 6. stoletja, ki je na enem od njih zgradil kapelo. Na otočje so stoletja pastirji vozili ovce na pašo, vendar na otokih nikoli niso prespali, ker so verjeli, da na njih straši.
Tako so v časopisih, ki so poročali o izginotju, pisali o morskih kačah ali velikanskih pticah, ki so odnesle svetilničarje, ali pa da so naleteli na ladjo duhov. Bila pa so tudi ugibanja o tem, da so možje preprosto odpluli in začeli novo življenje nekje drugje, pa tudi o tem, da so jih ugrabili tuji agenti.
V novejšem času so se pojavile tudi teorije, da so jih ugrabili Nezemljani ali vsaj pirati. Ali pa, da so jih napadle in pojedle morske ptice, ki gnezdijo na skalnatem otoku.
Leta 2015 je zgodovinar John Love, ki se ukvarja z zgodovino svetilnikov, podal teorijo, ki je veliko bolj zemeljska. Meni, da je može odnesel velik val, medtem ko so stali na obali. Ali pa da je odnesel najprej enega, ko pa sta mu hotela pomagati ostala dva, so valovi odnesli še njiju.
Dve od novejših teorij se naslanjata na psihologijo. Prva govori o tem, da je med možmi, ki so bili že mesece na otoku, izbruhnil prepir, ki se je končal bodisi s pretepom na klifu ali pa z umorom. Druga pa pravi, da se je enemu od mož morda zmešalo, nato pa je najprej ubil ostala dva kolega, na koncu pa napravil samomor.
Zgodba je dobila tudi mesto v popularni kulturi. Bila je osnova za opero "Svetilnik", britanskega skladatelja Petra Maxwella Daviesa, britanska rock skupina Genesis je o njej napisala pesem, leta 2018 pa so po zgodbi posneli tudi triler "Izginuli" ("The Vanishing"), ki ponuja svojo teorijo o tem, zakaj so možje izginili - trailer filma si lahko ogledate pod člankom.
Karkoli se je že zgodilo trem svetilničarjem na "zakletem otoku", nič ne kaže, da bo to moč kmalu, če sploh kdaj, razvozljati. Odgovor najverjetneje pozna le morje.