Skupina znanstvenikov iz japonske univerze v Kyotu je odkrila način, kako pri miših lahko sprožijo rast zob, poroča revija "Science Advances".
Laboratorijske miške so genetsko spremenili tako, da jim nekateri zobje niso zrasli, potem pa so nekaterim brejim genetsko spremenjenim miškam vbrizgali protitelesa, ki zavirajo delovanje enega od genov, imenovanega USAG-1, ki sodeluje pri nastajanju in razvoju zob. In njihovim potomcem so se spet začeli zobje normalno razvijati.
Ker gen sodeluje tudi pri razvoju drugih telesnih organov so znanstveniki iskali tisto kombinacijo protiteles, ki ne bi povzročila stranskih učinkov. In uspeli najti tiste molekule, ki so odgovorne izključno za nastajanje zob.
Japonski raziskovalci so poskus ponovili tudi na dihurjih, ki imajo zobni vzorec bolj podoben človeškemu, kot ga imajo miši, saj imajo njihovi mladiči, podobno kot človeški otroci, mlečne zobe, ki jih kasneje nadomestijo stalni, česar pa pri miših ni.
Tudi pri dihurjih se je poskus izkazal za uspešnega in injekcija protiteles je sprožila začetek nastajanja cele generacije novih zob. To, pravijo znanstveniki, namiguje, da bi podobno tehniko lahko morda uporabili tudi pri ljudeh, vendar pa je treba pred začetkom preizkusi na ljudeh preveriti vprašanje varnosti tega postopka in ugotoviti morebitne nezaželene stranske učinke, ki bi se pri tem lahko pojavili.
Zaenkrat japonski raziskovalci načrtujejo podobne poskuse še na prašičih in psih.