Zanimivosti

Riba "na lešo"

kl
20. 2. 2021, 12.00
Posodobljeno: 20. 2. 2021, 14.18
Deli članek:

Ribe so še vedno premalokrat na našem jedilniku. Pa še takrat so največkrat pečene, na žaru ali ocvrte. Ali pa iz konzerve. Pa ste kdaj poskusili tudi kuhano? Zelo okusno, zdravo in lahko.

splet
Riba na lešo je lahko prebavljiva, zdrava in zelo okusna

"Ko enkrat poskusiš ribo 'na lešo', druge ne poskusiš več," pravijo mnogi gurmani. Kaj pravzaprav pomeni 'na lešo'? Preprosto - 'kuhano'. Beseda namreč izhaja iz italijanske besede "lesso", ki pomeni "kuhan". V tem primeru pomeni jed, ki jo začnemo kuhati v mrzli vodi.

Ribe na lešo so nekako pozabljena ponudba, ki jo v obmorskih restavracijah le še redko najdemo v poplavi rib na žaru.

Za kuhanje so primerne vse vrste morskih rib, celo sardine - tem pa moramo pred kuhanjem dobro očistiti notranjost in odstraniti čim več krvi, ki pogreni. Sicer pa so najboljše ribe za kuhanje bele ribe - orada, brancin, zobatec ali škarpena.

Pri kuhanju ribe pa dobimo kar dve jedi - tako meso kot ribjo juho.

Kako jo pripravimo?

Nadvse preprosto:

Približno 1 kg težko ribo pristavimo z malo vode, z 1 celim korenčkom, 1 manjšo čebulo in s koščkom zelene ali belušne zelene, pa še sol, nekaj zrn črnega popra in 1 lovorov list. Pokrito počasi kuhamo, tako da se riba zmehča.

V zakuho lahko dodamo tudi peteršiljevo korenino, kakšno kolesce ali krhelj limone, vejico timijana, vršiček rožmarina ali/in košček suhega čilija.

splet
Ribo na lešo je zelo preprosto pripraviti

Riba je kuhana, ko se oči belo obarvajo in izstopijo, hrbtno plavut pa zlahka izvlečemo s prsti. Na splošno sicer lahko upoštevamo pravilo, da kilogram težko ribo kuhamo približno 12 minut, nekateri pa priporočajo, da ribo, debelo 5 cm, kuhamo 25 minut, tisto, debelo 12 cm, pa 60 minut.

Ko je riba kuhana, v juho prilijemo pol decilitra - lahko tudi malo več - ekstra deviškega olivnega olja, po okusu pa tudi malo sesekljanega peteršilja ali/in česna.

Iz juhe previdno vzamemo ribo - najboljše z dvema lopatkama - nato pa juho precedimo, vanjo narežemo kuhani korenček in dodamo nekaj žlic kuhanega riža (ali kuhanih drobnih testenin) ter jo ponudimo kot samostojno jed.

K ribi obvezno ponudimo ekstra deviško olivno olje, lahko pa tudi v stopljeno maslo zmešan sesekljan peteršilj, ki smo mu dodali malo soli in nekaj kapljic limoninega soka.

K jedi ponudimo izbran kruh ali kuhan krompir, lahko pa tudi kakšno blago začinjeno solato. Pa kozarec izbranega vina, jasno.

Nasvet: Ko je riba kuhana, svetujemo, da najprej pojeste ribo, šele potem juho. Škoda bi namreč bilo, da bi se vam riba ohladila in tako izgubila svoj okus, predvsem pa bi nežnost izgubilo njeno meso.

Estrada

Zanimivosti

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu