Mednarodna orkestrska gostovanja v okviru Zlatega abonmaja
Po nepozabni poustvaritvi opere Kserks pred dvema letoma se v Ljubljano vrača ansambel Il Pomo d’Oro pod vodstvom dirigenta in čembalista Maksima Jemeljaničeva. Koncert Simfoničnega orkestra iz Montreala je načrtovan konec februarja, orkester prihaja pod vodstvom glavnega dirigenta Kenta Nagana. Mlada nemška filharmonija vedno znova prepriča, da mladi muzicirajo s samozavestjo in uvidom. Nastopili bodo pod taktirko Jonathana Notta. Aprila bo na regionalnem gostovanju Simfonični orkester radia ORF z Dunaja, prvič pod vodstvom ameriške dirigentke Marin Alsop, ki z orkestrom sodeluje od lanske jeseni. Sezono bo sklenil Mladinski orkester Gustava Mahlerja.
Koncerti komornih zasedb (Srebrni abonma 2020/21)
Uvodni koncert bo pripadel skladatelju, organistu in improvizatorju Thierryju Escaichu. Sledil bo koncert pianistke Beatrice Rana. Decembra bo nastopila flavtistka Eva-Nina Kozmus, ki se je za izvedbo koncertov po Sloveniji povezala z mladim in uveljavljenim Godalnim kvartetom Van Kuijk. Marca bo v okviru Srebrnega abonmaja pevski večer z nemškim baritonistom Florianom Boeschem z njegovim stalnim pianističnim partnerjem Malcolmom Martineaujem. Mladi poljsko-kanadski pianist Jan Lisiecki je eden najbolj cenjenih interpretov mlade generacije. Umetniško vodilo Ansambla Albana Berga z Dunaja pa so tematsko zastavljeni programi vsebinsko odprte in brezkompromisne glasbene poetike.
Program gledališča in sodobnega plesa
Hrbtenica programa mednarodnega plesno-gledališkega dogajanja Cankarjevega doma je zbrana v abonmaju Veličastnih 7. Oktobrsko odprtje gledališko-plesne sezone bo projekt Otoki znamenite plesalke in koreografinje Carolyn Carlson. Novembra bo v Gallusovi dvorani nastopila skupina iz Burkine Faso, Faso Danse Théâtre. Jean-Christophe Maillot je poskrbel za enkratno in neponovljivo koreografijo Pepelke v izvedbi ansambla Baleta SNG Maribor, ki bo v Gallusovi dvorani. Januarja bo na istem odru zaživel plesni del ansambla SNG opera in balet Ljubljana, s koprodukcijo Spartak. Enako ključno jedro gledališko-plesnega programa so tudi domače (ko)produkcije. Že septembra bodo ponovitve izredno odmevne koprodukcije 2020. Oktober pa bo v znamenju desete obletnice plesne skupine MN Dance in njenega projekta De-set. Sledijo še ponovitve domačih uspešnic zadnjega festivala Bi flamenko, Eno – one Urške Centa in Prostor med nama je najin odnos Anje Mejač. Prav tako na ogled bodo ponovitve udeleženke Borštnikovega srečanja in Tedna slovenske drame to jabolko, zlato avtorice Simone Semenič in režiserja Primoža Ekarta. V drugi polovici sezone bo v Gallusovi dvorani gostovala skupina Needcompany. Akrama Khana ljubljansko občinstvo že pozna, aprila prihaja s projektom pomenljivega naslova – Prelisičenje hudiča (Outwitting the Devil). Kanadska skupina Daniel Léveillé Danse pa se bo predstavila s projektom Nekaj upanja za barabe (Some hope for the bastards) koreografa Frédérica Gravela.
Glasbe sveta
V okviru mednarodnih gostovanj Glasb sveta velja izpostaviti nastop Oumou Sangaré, svetovno uveljavljene umetnice, ki še vedno raziskuje iste teme z enakim občutkom za pravičnost, enako drznostjo in svobodo kot pred tridesetimi leti. Ko smo že mislili, da Kuba ne premore več odličnih orkestrov, se je pojavil Orquesta Akokán, najboljša zasedba mamba tega trenutka, ki zajema iz zapuščine kubanskih gigantov štiridesetih in petdesetih let, kot sta Benny Moore in Perez Prado. Konec maja bo zasedba gostovala v Gallusovi dvorani CD. V okviru druge glasbe bodo v CD gostovali tudi umetniki iz »soseščine«: Božo Vrećo, Damir Imamović ter Vlatko Srefanovski. Nadaljuje se tudi cikel Cankarjevi torki, ki bo na oder Kluba CD postavil novo ustvarjalnost slovenskih in tujih manjših glasbenih sestavov. V izbor globalne ustvarjalnosti je tokrat dodan tudi slovenski projekt. Mala mestna muzika skladatelja in pianista Rudija Pančurja nas popelje na glasbeni sprehod po obrobju Slovenije. Prelep repertoar sestavljajo uglasbene pesmi Žalostinke po razkriško Vlada Žabota (v razkriškem narečju). Izurjen manjši orkester, na čelu katerega sta pevca Brina Vogelnik in Metod Banko, pretkano povezuje besedila z novo glasbo, ki deluje lirično, baladno, nekoliko groteskno in predvsem nostalgično.
31. Liffe, Festival gorniškega filma ter Festival dokumentarnega filma
31. Liffe bo letos zasedel dvorane Cankarjevega doma ter druge mestne dvorane od 11. do 22. novembra (retrospektiva bo posvečena Federicu Felliniju). Konec oktobra bo CD v sodelovanju s Slovenskim filmskim centrom premierno predstavil restavrirano kopijo filma Sreča na vrvici. Filmski program bosta v spomladanskih mesecih nadgradila 15. Festival gorniškega filma ter 23. festival dokumentarnega filma.
Iz oči v oči
Cankarjev dom vstopa v novo sezono. Ta bo drugačna kot vse doslej, saj se je zaradi epidemije koronavirusa načrtovanje in izvajanje programov povsem spremenilo. A zagotavljati vrhunska kulturno-umetniška doživetja z vsega sveta ostaja središčna os programov Cankarjevega doma, je med drugim poudarila generalna direktorica Cankarjevega doma Uršula Cetinski na predstavitvi sezone 2020/21 v Veliki sprejemni dvorani.