Zanimivosti

Tukaj nastaja nov ocean

kl
22. 8. 2020, 13.30
Deli članek:

Nič ni videti, kajne? Vendar geologi ugotavljajo, da Afrika vztrajno in zagotovo razpada na dva dela.

splet
Razpad afriške celine - afriški tektonski jarek v Etiopiji

Od Etiopije na severu "črne" celine, pa do Mozambika na jugu se je že pred milijoni let oblikoval tektonski jarek, za katerega geologi verjamejo, da pomeni nastanek novega oceana, ki bo od preostanka Afrike "odcepil" območja današnje Etiopije, Somalije, Kenije in Tanzanije, morda tudi Mozambika.

splet
Razpad afriške celine - območje vzhodnoafriškega tektonskega jarka

Glede na to, da smo ljudje zelo majhni v primerjavi z našim planetom, pa tudi živimo relativno kratko, preoblikovanja zemeljskega površja v času našega življenja ne zaznamo. Vsaj tako velikega, kot je razpad celine, ne. Opazimo pa nekatere učinke. Eni takšnih so vulkanski izbruhi in zemeljski podori. Prav ti so na območju vzhodne Afrike precej pogosti, saj je tam "doma" nekaj najbolj aktivnih vulkanov.

splet
Aktivni vulkani v Afriki

Sicer je vzhodna Afrika prav zaradi geološke dejavnosti polna zanimivosti, ki pritegnejo tudi turiste. Velikanska jezera, kot so Malawi, Tanganjika (drugo najgloblje jezero na svetu) in Njasa so turistični biseri tega področja, Aktivni in ugasli vulkani prav tako. V kalderi enega izmed ugaslih vulkanov v Tanzaniji se recimo nahaja nacionalni park Ngorongoro, ki zaradi divjih živali privablja množice iz celega sveta.

splet
Prizor iz parka Ngorongoro v Tanzaniji

Aktivni vulkan Erta Ale v Etiopiji pa privablja turiste s tem, da nepretrgoma bruha lavo že 50 let, ta pa se zbira v ogromnem "jezeru".

splet
Jezero lave v vulkanu Erta Ale v Etiopiji

Nekako najbolj vidni znaki počasnega razpada Afrike na dva dela so poleg vulkanske aktivnosti razpoke oziroma udori zemlje, ki se na tem območju pojavljajo predvsem ob močnih deževjih. Tako je pred dvema letoma v Keniji nastal udor, dolg skoraj kilometer, globok 50 metrov in širok 20 metrov, ki je presekal tudi eno izmed tamkajšnjih cest.

splet
Razpad afriške celine - udornina v Keniji

Sam razpad celine pa sicer poteka tako počasi, da se še premikanje polža zdi kot "svetlobna hitrost" v primerjavi z njim. Geologi so z natančnimi in dolgoletnimi merjenji ugotovili, da se vzhod Afrike od ostale celine umika s hitrostjo približno 7 milimetrov na leto (!).

splet
Razpad afriške celine

Vendar mali premiki skozi milijone let na koncu privedejo do velikih razdalj. In novi ocean bo verjetno nastal šele čez nekaj deset milijonov let.

Spodaj si lahko ogledate filmček, ki govori o pojavih, opisanih v članku (napisi so v angleščini).

splet
Razpad afriške celine - območje afriškega tektonskega jarka