Zanimivosti

Rusi naj bi razvili prvo učinkovito cepivo zoper Covid.-19

kl
11. 8. 2020, 19.30
Posodobljeno: 11. 8. 2020, 20.09
Deli članek:

Ruski predsednik trdi, da cepivo zagotavlja dolgoročno imunost zoper Covid. Zahodni strokovnjaki pa so, kot vedno ko gre za Rusijo, skeptični.

splet
Vladimir Putin

Ruski predsednik Vladimir Putin je javno objavil, da je cepivo proti Covid-19, ki so ga razvili ruski znanstveniki dobilo dovoljenje za redno uporabo. Dodal je, da je z njim že bila cepljena tudi njegova hči.

Uporabo Sputnika-V, kot so poimenovali cepivo, so oblasti odobrile manj kot dva meseca po prvem kliničnem testiranju na ljudeh. S prvimi množičnimi cepljenji naj bi pričeli oktobra.

Ime cepiva, Sputnik V, je bilo izbrano v čast prvemu satelitu, ki ga je človeštvo poslalo v vesolje, saj so primerjali "tekmo v iskanju cepiva zoper Covid-19 z vesoljsko tekmo med takratno Sovjetsko zvezo in ZDA v času hladne vojne.

Cepivo, ki ga je Putin razglasil za "prvo na svetu" so razvili na moskovskem inštitutu Gamaleya in naj bi pri ljudeh sprožilo stalno imunost na koronavirus. Po njegovih besedah je cepivo prestalo vse potrebne teste.

Cepivo naj bi vbrizgali tudi eni od njegovih hčera, ki razen blagega povišanje temperature drugih zapletov ni imela. "V tem smislu je bila tudi ona del eksperimenta," je dejal ruski predsednik. "Prvi dan so ji izmerili temperaturo 38 stopinj, naslednji dan 37,5 in to je bilo vse," je povedal. Njegova hči - ni znano katera - naj bi dobila dve dozi cepiva.

Rusko cepivo temelji na modifikaciji adenovirusa, ki pri ljudeh običajno sproži navaden prehlad, z njim pa naj bi spodbudili imunski sistem, ki bi bil sposoben prepoznati tudi koronavirus.

Zahod je skeptičen

Sputnik V ni med cepivi na listi Mednarodne zdravstvene organizacije (WHO), ki naj bi dosegle tretjo fazo kliničnih testiranj - ta vključujejo cepljenje večjega števila ljudi.

Ruske oblasti so namreč dovoljenje za uporabo odobrile še preden naj bi tretja faza bila končana. Prav zaradi pomanjkanja podatkov iz te faze so zahodni strokovnjaki skeptični do tega, da je cepivo zares tako učinkovito, kot razglašajo ruske oblasti. Tamkajšnji minister za zdravje, Mihail Muraško je namreč dejal, da je cepivo "preverjeno visoko učinkovito in varno", ter njegovo iznajdbo označil kot "velik korak proti zmagi človeštva proti Covid-19".

WHO je pretekli teden pozvala Rusijo, naj pri razvoju cepiva upošteva mednarodne smernice.

Trenutno po svetu razvijajo številna cepiva. Več kot sto jih je v zgodnji fazi razvoja in raziskav, nekaj pa jih testirajo tudi na ljudeh. Znanstveniki večinoma napovedujejo, da tudi če se bo katero izmed cepiv izkazalo za uspešno, za množično uporabo ne bo na voljo pred sredino prihodnjega leta.

Zanimivosti

cistilnica-novak04
Zanimivosti

Oblačilom in preprogam se splača privoščiti pravo nego

Klic dobrote 2023_Bernarda Žarn in Jure Sešek
Klic dobrote 2024

Dobrodelni koncert za pomoč družinam v stiski

leteči tigri
Claire Lee Chennault

Leteči tigri so rešili Kitajsko

_DSC5241
Zanimivosti

Huawei predstavil nove pametne ure in pojasnil pomen zabeleženih podatkov

20241028_100059_100551
Zanimivosti

Kaj je tako posebnega pri Huawei napravah, da Ciril Komotar ne more brez njih?

gus
3400 kilometrov v napačno smer

Kraljevi pingvin Gus močno zataval s svoje domovine na Antarktiki