Spomnimo na konec petdesetih in zlata šestdeseta leta, ko je rdeča šminka skorajda predstavljala statusni simbol žensk in ženskosti. Skoraj gotovo največja zvezda rdeče šminke, ki je mešala glave moškim in zgolj s pomočjo ustnic in oči izražala seksapil, je bila Marilyn Monroe, ki še danes predstavlja zgled za to priljubljeno in pogosto uporabljeno ličilo.
Povprečna uporabnica zaužije 20 gramov šminke
Naj bo mat ali svetleča, dolgo obstojna ali le rahlo obarvana, svoje mesto ima v (skoraj) vsaki kozmetični torbici. Uporabnice od šminke pričakujejo, da jo je preprosto nanašati, je prijetne teksture in lepe barve, a biti mora tudi brez neželenih kemikalij, saj jih med uporabo nekaj tudi zaužijejo. Redne uporabnice, ki šminko večkrat na dan obnovijo, pojedo približno 20 gramov šminke na leto, zato je pomembno, da ne vsebuje nevarnih snovi. Ali pač?
Med 21 testiranimi 15 neustreznih
Potrošniške organizacije so preizkusile 21 rdečih šmink, ki jih najdemo v drogerijah pri nas in tik čez mejo. A kljub napredku tehnologije in varnostnih standardov je bilo pri tej klasiki ličil ugotovljeno, da skoraj tretjina rdečih šmink vsebuje mineralna olja, druge neželene snovi, ki lahko povzročajo alergije, pa tudi hormonske motilce. V laboratorijih so preverjali šminke uveljavljenih znamk ter šminke iz ponudbe ekološke kozmetike, čeprav imajo na trgu manjši delež. V okviru testa so namreč želeli preveriti, ali je mogočr zaupati informacijam na embalaži in ali drži, da ekološki izdelki ne vsebujejo mineralnih olj. Na testu so poleg vsebnosti neželenih frakcij mineralnih olj MOAH, MOSH in POSH potrošniške organizacije preverile tudi vsebnost težkih kovin, kot sta svinec in kadmij.
»Mineralna olja aromatskih ogljikovodikov so potencialno rakotvorna, zato se potrošniške organizacije zavzemamo, da bi njihovo vsebnost v izdelkih za ličenje in nego ustnic močno omejili oziroma prepovedali. Evropska agencija za varno hrano ima glede vsebnosti mineralnih olj in drugih primesi jasno stališče: ne smejo jih vsebovati,« pojasnjuje Urša Šmid Božičevič iz Zveze potrošnikov Slovenije. Evropska agencija za varnost hrane je ob tem še opozorila, da je količina MOSH, ki jo vsakodnevno zaužije potrošnik (1,8–18 miligramov), potencialno skrb vzbujajoča, saj mineralna olja najpogosteje zaužijemo predvsem s hrano.