Kvas je sestavljen torej iz drobnih živih organizmov in je bil del naše prehrane že v prazgodovini. Zaradi fermentacije, ki jo povzroča kvas, vzhaja kruh in se peni pivo. Kvas je pravzaprav vsepovsod okrog nas: na zrnih, iz katerih je narejen kruh, na kožici grozdja, iz katerega se prideluje vino, v zraku, ki ga dihamo. Je nekaj povsem naravnega, današnja sodobna tehnologija pa nam je omogočila, da bolje razumemo in nadziramo proces fermentacije, zato da lahko kupimo in doma uporabimo kvas, ki je vedno vrhunske kakovosti. Toda še vedno je to isti kvas, zaradi katerega je vzhajal kruh že pred 4000 leti.
Kvas je bistven za fermentacijo, ki je povsem naraven proces
Kvasovka je živ enocelični organizem, ki je ni mogoče ustvariti kemično. Od nekdaj so prisotne v naravi, ki nas obkroža. Danes se kvas kultivira v najvišjih higienskih pogojih ter ob pogojih varnosti hrane in spoštovanja okolja. Pridelovalci kvasa so v zapletenem postopku izbire kvasovk razvili ogromno znanja in izkušenj, da bi ohranili njegovo naravnost.
Kvas in fermentacija sta del naše prehrambne dediščine že tisočletja
V vseh kulturah velja, da so fermentirana živila bistvena za človeštvo, in so prispevala k boljšemu počutju ljudi, saj so zaradi fermentacije živila bolj hranilna, okusnejša, lažja za prebavo in varnejša. Iste kvasovke, ki jih še danes uporabljamo za peko kruha, izdelavo vina in piva, so za pripravo kruha uporabljali že Babilonci in Egipčani pred več kot 5000 leti. Od takrat so znanstveniki odkrili številne različne prednosti kvasovk na področju varnosti hrane, prehranjevanja, okusov itd.
Kvas je bistven za izdelavo kruha (brez kvasa ni kruha)
Kvas je pri izdelavi kruha nepogrešljiv in v evropskih prehranjevalnih vzorcih kruh ostaja bistvenega pomena. Kvas omogoča, da testo fermentira in vzhaja, zaradi procesa fermentacije pa ima kruh značilno strukturo, je lažje prebavljiv ter prispeva k okrepitvi prefinjenega okusa in vonja kruha.
Kvas in moje zdravje
Kvas je snov iz kvasovk, ki spadajo med glive, zato je primeren za vegetarijance in vegane. Vsebuje visoko kakovostne beljakovine neživalskega izvora in vitamine, je varen, okolju prijazen izdelek in ni na seznamu alergenov.
Kvasne celice proizvajajo CO2 le v času fermentacije, kar povzroči vzhajanje testa. Med peko umrejo že pri 52 °C, zato kvas ne vpliva na »napihnjenost«, uživajo pa ga lahko tudi ljudje, ki imajo težave s prebavo ali se bojujejo s kandido (pekovska kvasovka namreč ni v nikakršni povezavo z glivico kandide).
Kvas je svež izdelek
Svež kvas, ki je zelo blizu svoji prvotni obliki, daje od sebe najboljše v smislu kakovosti, učinkovitosti in doslednosti. Peki že zelo dolgo štejejo svežino kvasa kot zelo pomembno merilo kakovosti in ključni dejavnik uspeha pri pripravi kruha.
Kvas in kislo testo sta dve različni, vendar dopolnjujoči se sestavini
V vsakem kislem testu so kvasovke nepogrešljiv in edini dejavnik vzhajanja. Kvasovka je enocelična gliva, ki se uporablja za fermentacijo. Proizvaja plin, zaradi česar je struktura testa lažja (‘vzhaja’).
Kvasovka je mikroskopski živ organizem, kislo testo pa mešanica kvasovk, mlečnokislinskih in ocetnokislinskih bakterij, moke in vode. Kislo testo vsebuje torej kvasovke, ne glede na to, ali je kvas dodan, ali pa so celice kvasovk naravno prisotne. Te igrajo pomembno vlogo, saj je z njihovo pomočjo fermentacija pravilna, kislemu testu dajejo moč in prispevajo k temu, da se v postopku skrbne proizvodnje razvijejo arome.
Za več informacij obiščite www.cofalec.com
Cofalec, Združenje evropskih proizvajalcev kvasa