Pravna fakulteta v Mariboru je pod vodstvom dekanice dr. Vesne Rijavec, dr. Tjaše Ivanc, Denisa Baghrizabehija in Denisa Magyara gostila tekmovanje študentov z naslovom Študentska pravda. Na srečanju pedagoške, simulacijske in kompetitivne narave pa študentje nastopajo v vlogi odvetnikov.
NESREČA SAMOVOZEČEGA VOZILA
Vsebina oziroma simulacija je tokrat vključevala primer prometne nesreče samovozečega vozila. Študenti so skozi interpretacije našega pravnega reda iskali odgovore glede odgovornosti v primeru takšne prometne nesreče; srečali so se z vrsto pravnih vprašanj, med drugim tudi glede mednarodne pristojnosti, saj je v simulaciji šlo za tujega izdelovalca samovozečega vozila, škodni dogodek pa se je pripetil v Mariboru. Vožnja v načinu avtopilota bi glede na trenutno ureditev v slovenskem pravu lahko bila protipravna (voznik mora imeti vozilo ves čas pod nadzorom), tekmovalce pa se je prav zato spodbujalo tudi k razmišljanju o odgovornosti umetne inteligence. Ker področje ni izrecno pravno regulirano, je pravna argumentacija tekmovalcev zahtevala ne samo znanje prava, temveč med drugim tudi poznavanje trenutnih zmožnosti informacijskih tehnologij.
V FINALU MARIBORČANI IN LJUBLJANČANI
V finalu je bila med ekipama pravnih fakultet univerz v Mariboru in Ljubljani najprepričljivejša slednja, ki je nastopila v vlogi tožnika. S pravnimi argumenti ji je najbolj uspelo prepričati sodni senat v sestavi podpredsednice Okrožnega sodišča v Mariboru dr. Urške Kežmah, odvetnice Vesne Gorjup Zupančič in odvetnika Andreja Poharja. Glede na postavljene kriterije je izvedla namreč najbolje pravno in tudi sicer utemeljeno predstavitev.