Zaradi vse večje skrbi za lastno zdravje so vse bolj priljubljeni domači shranki, ki vsebujejo čim več koristnih snovi in so seveda čim bolj naravni, torej brez umetnih dodatkov, kot so konzervansi, umetna sladila, barvila in podobno. Zato je vse bolj priljubljen tudi domači med z različnimi zdravimi dodatki. »Ponudba medu se veča in nenehno se porajajo nove ideje, kaj vse bi lahko dali v med. Ker je med v 80 odstotkih sestavljen iz sladkorjev, je dober naravni konzervans. Najbolj razširjeno po vsem svetu je vlaganje oreščkov in suhega sadja v med,« pojasnjuje Malči in razloži, kako lahko to za lastno porabo preprosto in dokaj preprosto naredimo tudi v domači kuhinji.
Osnovno načelo je, da za to uporabimo kakovostne surovine. Paziti moramo, da z dodatki v med ne vnesemo preveč vode, saj bi se tako začelo kvarjenje. Zato moramo paziti, da dodajamo res suhe sestavine.
Za vlaganje so primerne vse vrste domačega medu, od cvetličnega do kostanjevega. »Pri izbiri je pomembno le to, kaj si mi želimo in kakšen okus nam je všeč. Če želimo, da bo izdelek dalj časa tekoč, potem uporabimo akacijev med. Če bomo vložili suho sadje v temen med, potem ga bomo slabo videli. Vendar pa je to po okusu odlična kombinacija. Če ga vložimo v svetel akacijev med, potem se lepo vidi,« je razložila medarka.
Zelišča, sadje ali oreščki
Vse dodatke, ki jih želimo dodati domačemu medu, moramo skrbno izbrati in ustrezno pripraviti za vlaganje. Jeseni na lep, sončen in suh dan na vrtu porežemo vrtna zelišča, na primer meliso, meto, timijan, origano in druga – najbolje po enajsti uri dopoldne, ko se rosa posuši. Skrbno jih posušimo – razprostrte na pladnju v senci, na pladnju v suhem prostoru ali v dehidratorju. »V med lahko potopimo žajbljeve liste, pehtran, baziliko ali čilije. Izdelek nekaj časa pustimo stati, da se zelišče dobro namoči in odda aromo v med. Tak med lahko uporabimo tudi kot dodatek jedem pri kuhanju,« priporoča.
V med lahko vložimo tudi sadje, denimo slive, fige, hruške, jabolka, pa tudi suho sadje. »Sadeži morajo biti dobro posušeni, torej res suhi, da so primerni za dodajanje medu.« Uporabimo lahko tudi vse vrste oreščkov.Paziti moramo le,da orehi, lešniki, mandlji in drugi oreščki niso plesnivi in žarki, to bi se namreč tudi pozneje poznalo pri okusu. »V steklen kozarec naložimo orehe in jih zalijemo z domačim medom. Dobro je vedeti, da oreščki lahko postanejo žarki tudi po dolgem shranjevanju narejenega izdelka – ko se orehi dvignejo na vrh in niso več potopljeni v med,« je opozorila.
Med z mletim cimetom
V domači med lahko dodamo tudi blagodejne začimbe, kot so mleti cimet, vanilja in druge. »Med s cimetom je izredno zdravilen. Količino cimeta, ki ga bomo dodali medu, določimo sami glede na to, kaj nam je všeč. Pred jemanjem tak med vedno premešamo, ker cimet splava na vrh. Cimet lahko primešamo tudi v kristaliziran med,« je razložila Malči Božnar.
Sestavine: 200 g domačega medu, 1 jušna žlica mletega cimeta
Domačemu medu v kozarcu dodamo mleti cimet in to dobro premešamo. Kozarec zapremo z novim pokrovčkom. Tak med vedno premešamo tudi pred jemanjem, ker cimet splava na vrh.