Toda na kmetiji Škerlj v Tomaju se veselijo tudi obilja bučk, na Krasu zelo cenjenih cukinov, ki jih znajo po družinskih receptih izvrstno porabiti na sto in en način. V slanih in sladkih jedeh, za hladnejše dni pa jih vložijo in iz njih naredijo marmelade in čatnije.
Na turistični kmetiji Škerljevih za kmečka dela poprime vsa družina – oče Izidor, mama Milojka, hčere Irena, Anja, Teja in zet Primož. Ženski del družine obenem poskrbi, da iz domače kuhinje vsak dan omamno diši po slastnih kraških dobrotah. Tudi po bučkah. »Na kmetiji negujemo družinsko tradicijo pridelovanja navadnih bučk – cukinov. Naše none so jih hodile prodajat v Trst, tam so bile pozno spomladi bučke s Krasa zelo priljubljene, pa tudi vsa druga zelenjava, pridelana na kraški zemlji. Tudi Kraševci so od nekdaj cenili cukine, ker so bili na Krasu eden izmed prvih plodov v pozni pomladi,« so razložili. Bučke na kmetiji še vedno radi vzgajajo in jih v kuhinji pripravljajo s posodobljenimi recepti: »Še danes najraje potrgamo mlade bučke, te so najboljše v velikosti banan. V kulinariki uporabimo tudi moške bučkine cvetove, ki jih napolnimo s koščkom pršuta in sira, namočimo v omletno testo in ocvremo. Na sodobnejšem kraškem jedilniku pa so se bučkam pridružile tudi buče, ki so na Krasu vse bolj cenjene, čeprav je nekoč v naših krajih za buče veljalo, da so le za prašiče. Danes so tako bučke kot buče cenjena hrana med Kraševci.«
Škerljevi doma pridelane bučke porabijo v različnih slanih in sladkih jedeh, za katere so nam zaupali svoje izvrstne družinske recepte. Presežke bučk namreč vsako leto vložijo in iz njih pripravijo različne čatnije. Iz bučk, jabolk in zelišč pa pripravijo marmelado.
Vložene bučke
Sestavine: 1 kg bučk (cukinov), 1 žlica soli, domač jabolčni kis, vejica citronke
Priprava: bučke narežemo in posolimo ter počakamo, da se razsolijo. Surove preložimo v kozarce za vlaganje skupaj s tekočino, ki je odtekla, ter prelijemo z jabolčnim kisom. Napolnjen kozarec z bučkami do polovice prelijemo s tekočino od bučk, preostalo pa dopolnimo z domačim jabolčnim kisom. V vsak kozarec dodamo nekaj listov citronke. Kozarce dobro zapremo s pokrovčki. Postavimo jih v pečico za 1 uro na 75 stopinj Celzija.
Nasvet Milojke Škerlj: »Osnovni recept za vlaganje bučk je vedno enak. Po želji in okusu jim dodajamo različne sestavine, od zelenjave do zelišč – rožmarin, poper, lovor, kraški šetraj in tako dalje.«
Bučkin čatni
Sestavine: 1 kg zelenjave (bučke – cukini, paradižnik, jajčevci, čebula), od 1 do 2 žlici vinskega kisa, 1 žlica sladkorja, bazilika, sol.
Priprava: zelenjavo umijemo, očistimo in narežemo na koščke. Na kilogram zelenjave dodamo eno žlico ali dve vinskega kisa in eno jušno žlico sladkorja. Vse skupaj posolimo in kuhamo tako, kot bi pripravljali marmelado. Čatni kuhamo pri 75 stopinjah Celzija približno eno uro. Nato ga vložimo v sterilizirane kozarce in zapremo s pokrovčki. Čatni se odlično poda k mesnim jedem, še posebno k svinjini.
Bučkino-sadna marmelada
Sestavine: 1 kg bučk (cukinov), 1 kg jabolk, 200 g sladkorja, cimet po okusu, zelišče (citronka ali citronski timijan)
Priprava: očiščena jabolka in bučke narežemo na koščke. Dobro jih pokuhamo, da izgubijo vodo, pretlačimo in dodamo približno deset odstotkov sladkorja. Za okus dodamo še zelišče – citronski timijan ali citronko. Na koncu po želji dodamo malo cimeta. Marmelado kuhamo od dve do tri ure. Še vrelo prelijemo v sterilizirane kozarce in jih zapremo s pokrovčki.