Kot je razvidno iz statistik Svetovne zdravstvene organizacije, 90 odstotkov slepih živi na revnih območjih, 80 odstotkov pa jih je mogoče ozdraviti. Vendar pa si ti ljudje zaradi revščine in pomanjkanja zdravstvenih ustanov ne morejo privoščiti zdravljenja.
Svoje uslugi nudi bolnikom širom sveta, obenem pa o njej poučuje tudi druge oftalmologe v upanju, da bi lahko ozdravili čim več ljudi.
Tu nastopi Sanduk Ruit, čigar poslanstvo je tudi najrevnejšim nuditi prvorazredno zdravstveno oskrbo. Zato je razvil posebno tehniko, ki traja le pet minut in tako omogoča zdravljenje velikega števila pacientov v čim krajšem možnem času. Sanduk naredi majhno zarezo v bolnikovo oko, skozi katero odstrani mreno, ki ovira vid. Nato jo zamenja s poceni umetno lečo. Svoje uslugi nudi bolnikom širom sveta, obenem pa o njej poučuje tudi druge oftalmologe v upanju, da bi lahko ozdravili čim več ljudi.
Sanduk je svoje življenje posvetil holistični negi oči. V Katmanduju vodi bolnišnico Tilganga, katero je leta 1994 ustanovil skupaj s pokojnim avstralskim oftalmologom in filantropom Fredom Hollowsom. V njej izdeluje tudi prvovrstne leče, ki se uporabljajo za zdravljenje sive mrene ali kratkovidnosti. Izvažajo jih v trideset držav po svetu. Ker pa vsi bolniki ne morejo priti v bolnišnico, se Ruit s svojimi sodelavci pogosto odpravlja na teren – najpogosteje v odročne predele Nepala in v sosednje države. Ekipa hodi tudi po več dni, nato pa deluje v šotorih, hlevih in raznoraznih poslopjih.Vse tegobe pa so poplačane, ko so dan po operacije odstranjene obveze in pacienti vidijo svet v popolnoma novi luči. Eden takšnih je bil tudi 80-letni moški iz Severne Koreje, ki je s Ruitovo pomočjo svojega sina znova zagledal po desetih letih. »Zelo sem hvaležen, da lahko vplivam na življenja ljudi,« je dejal Ruit, znan tudi kot »Bog vida«. Pri 59 letih je prepričan, da ima še veliko za postoriti.