Zanimivosti

Smrt iz vesolja - črna napoved priznanega fizika

J.P.
2. 9. 2014, 17.43
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.55
Deli članek:

Britanski fizik in univerzitetni profesor Brian Cox besed ravno ne izbira. Tako s sočnimi izrazi ni skoparil, ko je bilo govora o koncu sveta po majevskem koledarju. Prav tako ne prizanaša tistim, ki mislijo, da je Zemlja stara 6.000 let.

Zadnje čase pa ga bremenijo resnejše zadeve. Človeštvo je, kot pravi, kritično izpostavljeno milosti in nemilosti prišlekov iz vesolja, za katere postaja vedno bolj jasno, da bi kaj lahko naredili konec svetu, kot ga poznamo.

Asteroidi so po Coxovem mnenju grožnja, ki je človeštvo ne obravnava s potrebno resnostjo: »Nekje tam zunaj je asteroid, katerega trk z našim planetom je neizbežen.« Kot pravi, nas je le pred nekaj meseci eden za las zgrešil. »Nismo ga opazili,« je dejal šestinštiridesetletnik. »Kaj se je sploh zgodilo, nam je postalo jasno šele, ko je že odhajal. Če bi prišlo do trka, nas najverjetneje danes tu ne bi več bilo.«

Britanski fizik opozarja, da bi asteroid lahko izbrisal človeštvo.

Asteroid velikosti avtobusa, imenovan 2014 EC, je bil marca od Zemlje oddaljen le 61.637 kilometrov – to je šestina razdalje med našim planetom in Luno.

Kozmična ruleta

NASA trenutno spremlja 1.400 potencialno nevarnih asteroidov. Ti namreč predstavljajo tako resno grožnjo, da jo je nekdanji astronavt Ed Lu slikovito poimenoval »kozmična ruleta«, ob tem pa pristavil, da je človeštvo do sedaj pred resnim trkom reševala zgolj slepa sreča. Nihče pa ne ve, kdaj lahko pride do tovrstne katastrofe. »Kaj lahko se zgodi, da do česa takega pride že jutri,« je povedal profesor Cox. »Posebej pa me moti, da dejansko nismo povsem v temi.« Tako so na primer ameriški raziskovalci razkrili načrt, kako bližajoči se asteroid razstreliti z jedrskim orožjem. Tak podvig bi lahko izvedli v tednu dni. Vendar pa se tovrstne ideje ne razvijajo dovolj hitro, meni Cox. V tem oziru, pravi, nas bi morala še posebej skrbeti človeška neumnost. »Ljudje znanja žal ne kopičimo, kot bi ga lahko,« pristavi. O tem zgovorno priča dejstvo, da se vse manj denarja vlaga v vesoljske programe, zato profesor meni, da se je odštevanje za človeštvo že začelo. Ob tem je izpostavil Drakovo enačbo, kot jo je novembra leta 1960 zapisal ameriški astronom in astrofizik Frank Drake, da bi ocenil število razvitih zunajzemeljskih civilizacij v naši galaksiji, s katerimi bi lahko navezali stik. Tako je predvidel, da bi za čas, potreben za samouničenje tehnološke civilizacije, znašal okoli 200 let. »Sploh ni tako slaba ocena,« je ob tem dejal Cox. »To se je skoraj zgodilo začasa kubanske raketne krize. In povsem mogoče je, da se dogaja znova, glede na to, kako ravnamo z okoljem.« 

Estrada