Žal številna čistilna sredstva vsebujejo sestavine, ki škodujejo človeškemu zdravju. Ob nakupu pozorno preberite, kaj vsebuje določeno čistilo, in bodite previdni, če naletite na naslednje sestavine.
Chlorinated phenol (klorirani fenol) – vsebujejo ga nekatera sredstva za čiščenje WC-školjke; povzroča lahko bolezni dihal in krvnega obtoka.
Dietilen glikol – vsebujejo ga nekatera sredstva za čiščenje oken; povzroča lahko težave z živčnim sistemom.
2-butoksietanol – vsebujejo ga številna sredstva za čiščenje stekel in kuhinjskih površin; poškoduje lahko dihalne poti, jetra in ledvice.
Fenol – pogosta sestavina sredstev za dezinfekcijo; povzroča lahko obolenja dihal in krvnega obtoka.
Nonilfenol etoksilat – sestavina detergenta za pranje perila, ki je v EU prepovedana; med pranjem razpade na strupene spojine.
Formaldehid – pogosta sestavina osvežilcev prostorov; draži dihalne poti, povzročal naj bi tudi raka.
Petroleum solvent – najdemo ga v nekaterih sredstvih za čiščenje tal; povzroča poškodbe celične membrane.
Perkloretilen – vsebujejo ga nekatera sredstva za odstranjevanje madežev in čiščenje preprog; slabo vpliva na jetra in ledvice.
Butyl cellosolve – pogosta sestavina raznih sredstev za čiščenje, predvsem večnamenskih in tistih za čiščenje stekla; poškoduje kostni mozeg, živčni sistem ter ledvice in jetra.
Triklosan – najdemo ga v številnim tekočih detergentih za strojno pranje posode ter v nekaterih milih, ki so označena kot antibakterijska; lahko spremeni hormonsko sliko, sumijo, da je kancerogen.
QUATS ali quarternary ammonium compounds (kvartarne amonijeve spojine) – najdemo jih v nekaterih mehčalcih perila in sredstvih za čiščenje, ki so označena kot antibakterijska; študije so pokazale, da te spojine spadajo med največje povzročitelje dermatitisa, škodujejo pa tudi dihalnemu sistemu.
Klor – vsebujejo ga mnoga močna sredstva za čiščenje, verjetno pa že veste, da se mu je bolje izogniti. Žal ni dovolj, če uporabljate rokavice in ga le ne vdihavate; sumijo, da lahko pripelje do kroničnega bronhitisa in astme ter da slabi funkcijo ščitnice.
Čistite na staromoden način
Najboljša rešitev je, da začnete svoj dom čistiti na staromoden način: s pomočjo limone, kisa, soli in sode bikarbone.