Zanimivosti

Kaj si želimo Slovenci za Valentinovo

M.J.
14. 2. 2014, 12.12
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.53
Deli članek:

Kar 83 odstotkov Slovencev meni, da je pomembno imeti daljše razmerje s partnerjem, ugotavlja raziskava Mediana TGI. Slovenci sicer neradi kažemo svoja čustva (skoraj 40 odstotkov nas je takšnih), a po drugi strani menimo, da ni nič narobe s tem, če moški kdaj jočejo. Zgovoren je tudi podatek, da nas kar 60 odstotkov raje preživlja mirne večere doma, kot da bi šli ven.

Promocijski material

Bliža se valentinovo, praznik zaljubljencev, in ob tej priložnosti smo s pomočjo podatkov iz raziskave Mediana TGI ugotavljali, kako romantični smo Slovenci, ali imamo težave pri izkazovanju čustev in kako pomembno se nam zdi, da smo privlačni za nasprotni spol.

 Da je pomembno imeti daljše razmerje, je prepričanih 83 odstotkov Slovencev; tako razmišlja 81 odstotkov moških in 85 odstotkov žensk. Verjetno ni presenetljiv podatek, da dolgotrajnemu partnerskemu odnosu pripisujemo večjo pomembnost starejši, ko smo: med najstniki, starimi 15 do 17 let, je takšnih 61 odstotkov, pri mladih med 18. in 20. letom ta delež naraste že na 79 odstotkov, v starostni skupini med 25 in 29 let na 81 odstotkov, največji pomen pa daljšemu razmerju pripisujejo 35- do 39-letniki (kar 91 odstotkov jih je takšnih). S trditvijo, da je pomembno imeti daljše razmerje, se, verjetno prav tako pričakovano, najbolj strinjajo poročeni (88 odstotkov), najmanj pa samski (73 odstotkov), čeprav seveda tudi ta delež ni zanemarljiv.

Slika 1: »Mislim, da je pomembno imeti daljše razmerje s partnerjem.«

Mediana

 Trditvi »Pomembno je, da sem privlačen za nasprotni spol« pritrjuje 43 odstotkov Slovencev, v nasprotju z ustaljenim prepričanjem pa moški temu pripisujejo večji pomen kot ženske; med moškimi jih je takšnih slaba polovica (47 odstotkov), med ženskami pa 39 odstotkov. Pomen privlačnosti za nasprotni spol se zmanjšuje s starostjo – če je to pomembno 68 odstotkom 15- do 17-letnikom, je med 25- do 29-letniki takšnih le še 56 odstotkov, med 50- do 54-letniki pa 38 odstotkov. Privlačnost za nasprotni spol je najpomembnejša tistim, ki so samski (med njimi je takšnih 56 odstotkov), sledijo tisti, ki živijo v zunajzakonski skupnosti (45 odstotkov), razvezani (40 odstotkov), med poročenimi pa si dobra tretjina (36 odstotkov) še vedno želi biti privlačna v očeh nasprotnega spola.

Slika 2: »Pomembno je, da sem privlačen za nasprotni spol.«

Slovenci precej neradi kažemo svoja čustva. Trditvi »Nerad/a kažem svoja čustva« pritrjuje 39 odstotkov anketirancih; med moškimi je takšnih 41 odstotkov, med ženskami pa le nekaj manj, 37 odstotkov. Najmanj težav z izkazovanjem čustev imajo stari med 40 in 44 let (29,2 odstotka), največ pa 60- do 64-letniki (med njimi jih je kar 56 odstotkov). Med poročenimi Slovenci jih 42 odstotkov nerado kaže svoja čustva, med razvezanimi 46 odstotkov, med samskimi pa 39 odstotkov.

Po drugi strani pa slovenski moški očitno nimajo težav pokazati, kdaj jim je hudo. S trditvijo »Pravi moški ne jočejo« se namreč strinja le slaba četrtina moških (24 odstotkov), med ženskami pa je takšnih še manj, saj jih le dobra desetina (11 odstotkov) meni, da moški ne bi smeli jokati. Največ takšnih, ki menijo, da pravi moški ne jočejo, je med samskimi (dobra petina), najmanj pa med ovdovelimi (14 odstotkov).

Iz trditve »Raje preživim miren večer doma, kot da grem ven« sicer ne moremo sklepati, ali bodo slovenski moški svojo boljšo polovico na valentinovo peljali na romantično večerjo ali ne, lahko pa ugotovimo, da smo Slovenci prej zapečkarski kot ne. Kar 60 odstotkov Slovencev raje preživlja mirne večere doma, pri čemer je med moškimi takšnih 59 odstotkov, med ženskami pa 61 odstotkov. Tudi pri tem se pojavljajo velike razlike med mladimi in starejšimi, saj se z omenjeno izjavo strinja le 33 odstotkov 17- do 19-letnikov, med 30- in 34-letniki je takšnih že več kot polovica (55 odstotkov), med 40- in 44-letniki 66 odstotkov, med 50- in več letniki pa se delež giblje okrog 70 odstotkov.

Mediana