Doslej najstarejši poznani zvezdi sta bili stari okoli 13,2 milijarde let - eno so leta 2007 odkrili evropski, drugo pa lani ameriški znanstveniki. Raziskovalec avstralske nacionalne univerze v Canberri Stefan Keller pojasnjuje, da je novo odkrita zvezda, poimenovana po bibličnem Metuzalemu, tej starosti relativno blizu.
Zvezda leži v naši galaksiji, Rimski cesti, in je od Zemlje oddaljena okoli 6000 svetlobnih let. Bolj suhoparno oziroma kataloško ime zanjo je SMSS J031300.36-670839.3.
Zvezdo so avstralski astronomi odkrili z univerzitetnim teleskopom Skymapper, ki je izvedel petletni pregled južnega neba.
In kako so znanstveniki starost zvezde odkrili? Kot ključen znak izpostavljajo popolno odsotnost kakršne koli zaznane ravni železa v spektru njene svetlobe. Manj kot je namreč v spektru zvezdine svetlobe železa, starejša je.
V primeru zvezde, na katero so se osredotočili avstralski znanstveniki, je količina prisotnega žleza manj kot milijoninka tiste, ki je izmerjena pri Soncu. Je tudi najmanj 60-krat manjša od zaznane pri kateri koli drugi doslej poznani zvezdi. "To kaže, da je naša zvezda najstarejša med doslej odkritimi," pravi Keller.