Zanimivosti

Papež Frančišek preseneča Rodeta

STA / A.M.
17. 7. 2013, 18.20
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

Papež Frančišek kardinala Franca Rodeta preseneča. Frančišek je po besedah Rodeta prvi papež, ki v svojih govorih improvizira. Čeprav so zato nekatere besede kdaj manj posrečene, ljudje razumejo, kaj govori in kaj hoče povedati.

Reuters

Frančišek slovenskega kardinala preseneča, čeprav je svoje življenje skromno in dosledno živel že kot kardinal. Že takrat je naletel na neodobravanje, vendar je vztrajal na svoji poti, je v današnjem pogovoru za Radio Ognjišče še dejal Rode.

"Govori, ki jih ima, so zelo nenavadni, predvsem tudi z vidika, da je pravzaprav prvi papež, ki improvizira," pravi Rode. Vsi drugi papeži so imeli vse, kar so povedali, v glavnem napisano - premišljeno, pretehtano, preverjeno. Papež Frančišek pa improvizira. Pri tem "včasih pride ven tudi kakšna beseda, ki ni toliko na mestu, in nekateri se obešajo na te besede, ki so mogoče manj posrečene, in si mislijo, da bi moral biti v tem smislu bolj pazljiv," pravi kardinal Rode.

A jezik Frančiška je "preprost, ljudski, direkten, to je človek, ki govori množicam", pojasnjuje slovenski kardinal. Frančišek po njegovem prepričanju "beži pred vsakim bliščem in hoče biti zares preprost in skromen človek, človek srca".

Rode je izpostavil tudi primerjavo nekega teologa, da ob poslušanju papeža Benedikta XVI. "mnogi ljudje niso razumeli dosti". "Ko poslušajo papeža Frančiška, pa ljudje razumejo, kaj govori in kaj hoče povedati," izpostavlja Rode.

Rode se je v pogovoru dotaknil tudi napovedanih prenov kurije in vatikanske banke. Glede banke je sicer dejal, da osebno nima nobenih posebnih informacij. "Upam pa, in to je pokazalo že imenovanje novih ljudi, da bo Frančišek tudi na tem področju hotel narediti red, da bo ta banka poslovala transparentno in pošteno," je dodal.

Prav tako se papež po besedah slovenskega kardinala dobro zaveda potrebe po prenovi rimske kurije. Rode meni, da se bo prenova odvila v smeri zmanjševanja števila uradov in teles v Vatikanu. Prav tako pričakuje prenovo kurije v smislu decentralizacije, torej da se z določenimi problemi ne bo ukvarjala kurija, ampak bodo prepuščena škofom, škofovskim konferencam. Rode tudi meni, da bo Frančišek "poudaril bolj kolektivno vodenje Cerkve".

Sicer pa Rode velik poudarek papeža Frančiška vidi na duhovnosti. "Mislim, da je njegova velika ideja, da se mora Cerkev vrniti k idealu evangelijskega uboštva in biti blizu predvsem ubogim," pravi Rode, ki tudi opaža, da si nova generacija kristjanov "sama želi bolj preprosto in bolj skromno, bolj ubogo Cerkev".

Cerkev, ki bi se vrnila k svojim izvorom, bi bila nedvomno tudi bolj prepričljiva, je v pogovoru za radio Ognjišče še dejal Rode.