V nedeljo, 22. septembra, je v Batujah pri Ajdovščini potekala že šesta predstavitev knjige Ljubezen na daljavo, monografije literarne zgodovinarke in etnologinje, prof. ddr. Marije Stanonik. Tokratna predstavitev je bila še posebej čustvena, saj se je odvijala prav pred domačijo, kjer so bila napisana pisma, ki so osrednje gradivo knjige.
Monografija na skoraj 600 straneh prinaša edinstveno perspektivo na fenomen aleksandrinstva, ki je bil doslej obravnavan skoraj izključno z ženskega vidika – predvsem tistih, ki so odhajale v Egipt. Knjiga pa prvič osvetljuje zgodbo z moške strani, preko pisem Ivana Vetriha, ki jih je po odhodu svoje žene v Egipt osamljen pisal iz domačije, kjer je skrbel za "malo Irenko". Pisma so polna čustvenih izpovedi, preprosto opisanih vsakdanjih dogodkov in celo spontanih pesniških utrinkov.
Na predstavitvi je bila gostja tudi avtorica monografije, ki je o njej čustveno in zavzeto pripovedovala, kot bi “o svojem otroku”. "Skozi pisma Ivana Vetriha spremljamo njegovo prefinjeno pisanje, kjer izpričuje, kako ženo fizično in duševno pogreša. Takšno moško pisanje je redko, zato verjamem, da bo knjiga bralcem približala fenomen aleksandrinstva z drugačne perspektive," je povedala.
Pisma, na katerih temelji monografija, so tudi pomemben zgodovinski, sociološki in jezikoslovni vir. Knjiga vključuje skene originalnih pisem ter njihov natančen prepis, kar omogoča jezikoslovne raziskave primorskega narečja v času fašizma v 30. letih 20. stoletja. Poleg tega so pisma dragocen vir za nadaljnje raziskave na področju zgodovinopisja in etnologije.
Dogodka so se udeležili tudi potomci in drugi sorodniki, ki so zbranim delili svoje spomine in zanimivosti iz družinske zgodovine - nekatere tudi do zdaj še nikoli slišane. Posebno bogat sooblikovalec vzdušja so bili tudi pevci lokalnega zbora Napev in mladi igralci, ki so pripravili dramske vložke. Dogodek je bil odlično obiskan, saj je bil prostor pred domačijo - tako imenovani “borječ” po domače - že skoraj premajhen za vse prisotne.
Monografija Ljubezen na daljavo prinaša dragoceno pričevanje o ljubezni in osamljenosti v težkih časih, hkrati pa predstavlja pomemben prispevek k razumevanju aleksandrinstva in vsakdanjega življenja v prvi polovici 20. stoletja.