Na zahodu nič novega
Protivojni epski film nemškega režiserja, posnet po istoimenskem romanu Ericha Marie Remarqua iz leta 1929, ki je nastal pod Netflixovim okriljem, je osvojil največje nagrade, med drugim za najboljši film in režijo. S tem je podrl rekord med tujejezičnimi filmi in s sedmimi nagradami prehitel dosedanjo rekorderko - italijansko dramo o odraščanju Cinema Paradiso, ki je leta 1988 prejela pet baft.
Nemška drama je poleg omenjenih dveh baft prejela še nagrado v kategoriji filmov, ki niso v angleškem jeziku, nagrado za najboljši prirejeni scenarij, najboljšo izvirno glasbo, fotografijo in zvok. Berger se je ob prejemu nagrade poklonil borcem v Ukrajini in občinstvu povedal, da se za snemanje filma lahko zahvali hčerki Matildi, ki mu je priporočila Remarquovo knjigo, ki jo je brala v šoli.
Duše otoka, Elvis, Vse povsod naenkrat in Tar
Film režiserja Martina McDonagha Duše otoka, ki je z desetimi nominacijami prav tako veljal za enega od favoritov, je odnesel štiri bafte: za najboljši britanski film, za najboljši izvirni scenarij ter nagradi za najboljšega stranskega igralca Barryja Keoghana in stransko igralko Kerry Condon.
Štiri bafte je prejel tudi biografski Elvis režiserja Baza Luhrmanna, v katerem je Austin Butler prejel nagrado za najboljšega igralca, za katerega je sicer favorit veljal Colin Farrell (Duše otoka). Film Elvis je prejel še nagrado za najboljšo igralsko zasedbo, kostumografijo in masko.
Najbolj razočarani so bili ustvarjalci filma Vse povsod naenkrat, katerega režijo podpisujeta Dan Kwan in Daniel Scheinert, saj je od desetih nominacij prejel le eno bafto - za najboljšo montažo.
Za glavno žensko vlogo je bafto prejela Cate Blanchett za vlogo dirigentke v filmu Tar. Nagrado je prevzela s solzami v očeh in se ob tem zahvalila svoji materi in režiserju Toddu Fieldu ter poudarila, da je bilo leto 2022 izjemno leto za ženske.
Podelitev, ki mnogih ni prepričala
Poleg nekaj presenečenj med dobitniki nagrad so za odmevnost dogodka poskrbeli tudi nekateri nastopi in voditelja sama.
Gledalci so ostali osupli med nedeljskim nastopom Ariane DeBose. 32-letnica, ki je na lanski podelitvi prejela nagrado za najboljšo stransko žensko vlogo za film Zgodba z zahodne strani, je na oder stopila z rapom o nominirankah.
Nastop je začela s pesmijo, nakar so se ji na odru pridružili plesalci, ji v dramatični akciji strgali krilo, nato pa je začela naštevati člane zvezdniškega občinstva. Mnogi gledalci so nastop označili za »boleč« in »neroden« ter se spraševali, kako so organizatorji točko sploh dopustili.
Živčni Richard in vihrava Alison
Tisti, ki so si ogledali prireditev od doma, so se obregnili tudi ob »nerodna« voditelja, 48-letno Alison Hammond in 65-letnega Richarda E. Granta, ter mnoge spodrsljaje prireditve.
Čeprav so nekateri voditeljico pohvalili zaradi njene preprostosti in domačnega sloga vodenja oddaje, zaradi katerega jo je »enostavno gledati«, so se drugi pritoževali, da njeno obnašanje ni primerno za dogodek takšnega kalibra. Tudi ujemanje s sovoditeljem po mnenju mnogih ni bilo optimalno.
Hammondova je sicer med podelitvijo sedela v studiu zunaj odra, kjer je intervjuvala zvezde, kot so Austin Butler, Emma Thompson in Dame Helen Mirren - čeprav jim skoraj ni pustila do besede. V enem od ganljivih trenutkov se je Helen poklonila tudi pokojni kraljici Elizabeti II., ki jo je leta 2006 upodobila v biografski drami Kraljica. Med intervjujem s Hammondovo, ki so ga nekateri opisali celo za »groznega in sramotnega«, pa je na vprašanje voditeljice »Ali greva danes ven? Greva na zabavo po podelitvi?« Helen togo odgovorila z »Ne, vstati moram ob šestih zjutraj.«
Napačna razglasitev
Carey Mulligan je bila na podelitvi napačno razglašena za najboljšo stransko igralko in je bila že na pol poti do odra, preden je bila napaka popravljena. Noseča 37-letna zvezdnica je bila vidno šokirana, ko je napako sporočil tolmač znakovnega jezika, vendar se ji je uspela nasmejati. Nagrada je bila namenjena Kerry Condon za njeno vlogo v Dušah otoka.