Estrada

Slovo Rdečega bika

D.K.
23. 10. 2022, 18.56
Posodobljeno: 23. 10. 2022, 19.00
Deli članek:

V 79. letu je umrl najbogatejši Avstrijec in ustanovitelj Red Bulla, Dietrich Mateschitz.

Red Bull
Z več kot 25 milijardami premoženja je bil daleč najbogatejši Avstrijec.

Dietrich Didi Mateschitz se je rodil 20. maja leta 1944 v St. Mareinu na avstrijskem Štajerskem. Njegov dedek je bil Slovenec iz Maribora, babica pa Dalmatinka. Po srednji šoli je na Dunaju študiral ekonomijo in postal trgovski potnik za kavo Jacobs in zobne paste Blendax.

Leta 1984 je na Tajskem kot zaposleni Proctor & Gamblea odkril energijsko limonado Krating Daeng in iz nje skupaj s tajsko družino Yoovidhya ustanovil podjetje Red Bull, ki je napisalo istoimensko globalno energijsko pijačo. Mateschitz je imel v lasti 49 odstotkov podjetja, po oceni Forbsa pa je bil s 27,4 milijarde dolarjev premoženja 51. najbogatejši zemljan in z naskokom najbogatejši Avstrijec.

Mateschitz je bil znan po svojem kreativnem in rahlo odbitem pristopu do marketinga, podpiral je številne dobrodelne ustanove in kampanje, podpiral je adrenalinske športe, posebno zgodbo pa je napisal tudi v Formuli 1, kamor je Red Bull 1994 vstopil kot sponzor, od 2004 pa je po nakupu Jaguarja Red Bull samostojna ekipa, ki se ponaša s petimi naslovi svetovnega prvaka. Red Bull je prav tako lastnik še ene ekipe, AlphaTauri, ki je Mateschitzova blagovna znamka oblačil.

2005 je kupil avstrijski nogometni klub iz Salzburga, ki nosi ime Red Bull Salzburg, enako so tu še Red Bull Brasil, New York Red Bulls, Red Bull Ghana in Red Bull Leipzig.

Mateschitz se je izogibal javnosti, občasno se je pojavil v medijih s kakšnim komentarjem (v lasti je imel tudi Servus TV in revijo Seitenblicke) ali na domači dirki Formule 1 v Spielbergu v dolini reke Mure. Prav Didi je zaslužen, da ima Avstrija veličasten dirkaški objekt Red Bull Ring in stalno mesto v koledarju Formule 1. Največkrat se je v javnosti pojavil prav na domači dirki skupaj z ženo Marion, drugače pa je kljub temu, da je imel v lasti kar dve ekipi, dirke spremljal doma po televiziji.

Red Bull
Najbolj srečen je bil, ko je njegova ekipa zmagovala na domačih tleh v Spielbergu.

Mateschitz je bil znan po tem, da je bil brez dlake na jeziku in svojih desničarskih proti migrantskih in proti priseljenskih stališčih, čeprav sam izvira iz drugih koncev avstro ogrskega imperija.

V Salzburgu stoji tudi hangar, kjer domujejo Flying Bulls, eksadrilja obnovljenih starinskih letal, med njimi tudi Douglas DC-6, ki ga je v petdesetih in šestdesetih uporabljal Tito.

Leta 2012 je sponzoriral tudi skoz roba vesolja, ki ga je izvedel Felix Baumgartner, zanj pa je namenil kar 50 milijonov dolarjev.

1993 se mu je v zvezi z učiteljico smučanja, Anito Gerhardter edini sin Mark, ki velja za njegovega naslednika, saj ga je oče že vrsto let uvajal v posle, do zdaj pa je bil predsednik fundacije Wings for Life, ki podpira raziskave za zdravljenje poškodb hrbtenjače.

Mateschitz je živel v Fuschul pri Salzburg, med drugim pa je tudi lastnik otoka Laucala pri Fidžiju v Tihem oceanu, za katerega je pred leti odštel 9 milijonov dolarjev. Čeprav je dobro skrival svoje zdravstveno stanje, pa se že kako leto sploh ni več pojavljal v javnosti, že nekaj mesecev pa se je tudi neuradno vedelo, da je v zadnjem stadiju boja z rakom na trebušni slinavki.

Zanimivosti

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu