Nekaj ur preden bi z vbrizganjem smrtonosnega koktajla nad 41-letnim Juliusom Jonesom izvršili smrtno kazen, je guverner ameriške zvezne države Oklahoma sprejel predlog državne komisije za pomilostitve in njegovo smrtno kazen spremenil v dosmrtni zapor.
Jones je bil leta 2002, ko je bil star 22 let, obsojen na smrt zaradi umora poslovneža Paula Howella, ki je bil leta 1999 ustreljen pred hišo svojih staršev. Jones je do zadnjega vztrajal, da je nedolžen in je celo imel alibi za čas, ko je bil Howell umorjen, vendar mu sodišče ni verjelo.
Njegovi odvetniki pa so v začetku novembra komisijo za pomilostitve obvestili, da so prišli na dan novi dokazi. Neki moški naj bi prevzel odgovornost za umor.
S ČIVKI DO POMILOSTITVE
V gibanje za Jonesovo pomilostitev se je aktivno vključila tudi nekdanja reality zvezda Kim Kardashian. Potem ko je guverner Kevin Stitt zavrnil srečanje z Jonesovo materjo, je Kim na Twitterju objavila serijo čivkov. "Država je tako prežeta z maščevanjem, da bo storila vse, da zagotovi, da ubijejo Juliusa - vključno s tem, da ga oživijo, če bi pred izvršitvijo kazni doživel srčni zastoj," je zapisala v eni izmed svojih objav.
V seriji tvitov je Kim, ki je obsojenca tudi sama obiskala v zaporu, opisovala, kako bo videti obsojenčev zadnji dan.
"Ob 21h zvečer, dan pred usmrtitvijo, ne bo smel več prejeti telefonskih klicev ali telefonirati in prejel bo zadnji obrok. Zadnje štiri ure pred smrtjo bodo njegovo celico preverjali vsakih 15 minut. Potem ga bodo usmrtili," je še zapisala. Sama pa je dva dni pred napovedano usmrtitvijo več ur preživela ob telefonskem pogovoru z Jonesom.
Guverner zvezne države ima možnost, da sam odloči, ali bo priporočilo komisije za pomilostitev sprejel ali ne. In tokrat jo je.
Kim je odločna nasprotnica smrtne kazni, vključena pa je tudi v mnoga gibanja za ozaveščanje o sistemskih vzrokih za nepraviščnost v sodstvu. Tudi zato se je po koncu kariere zvezde resničnostnega šova poleg svojega posla posvetila tudi študiju prava.
Ni pa bila Kim edina slavna oseba, ki je zahtevala Jonesovo pomilostitev, zagotovo pa je bila med njimi najbolj znana. Sicer pa je peticijo za osvoboditev Jonesa podpisalo več kot 6,5 milijonov ljudi.
Kim Kardshian se je potem, ko je guverner Stitt podpisal pomilostitev Juliusa Jonesa, z objavo na Twitterju le-temu tudi javno zahvalila: "Nadvse sem hvaležna vsakomur, ki je prispeval svoj glas k temu, da smo danes rešili Juliusovo življenje. Hvala tudi komisiji za pomilostitve in guvernerju Stittu."