ZDA, trenutno še najmočnejša gospodarska sila na svetu, se že desetletja otepajo velikanskega javnega dolga. Ta trenutno znaša nekaj več kot 28 bilijonov dolarjev (28.000.000.000.000 $). Ta velikanski dolg je trn v peti vsaki ameriški vladi, ki se zaradi njega dostikrat znajde pred tem, da ne bo mogla izplačevati plač svojim uslužbencem, če ji kongres ne omogoči povečanja dolga.
NI OMEJITEV ZA PLATINASTE KOVANCE
Ena od rešitev je seveda povečano tiskanje denarja, s katerim bi lahko napolnili državno zakladnico, vendar je to dvorezen meč, saj lahko hitro vodi v inflacijo in hiperinflacijo (mnogi se verjetno še spomnite, kako je bilo v nekdanji Jugoslaviji, ki je dolžniški problem reševala na ta način). Ameriški sistem ima zato zelo stroga pravila za tiskanje papirnatega denarja. Jih pa nima za kovani denar. Natančneje, ZDA lahko skujejo kovanec katerekoli nominalne vrednosti, če je kovanec skovan iz platine. Zakon o tem je bil sprejet pred okoli 20-imi leti, da bi z njim spodbudili izdajo spominskih kovancev.
Tako so nekateri ameriški ekonomisti prišli na idejo, da bi ZDA lahko izdale kovanec za bilijon dolarjev, ga vtaknile v javno blagajno in tako zmanjšale pritisk dolga. Nad idejo so nadvse navdušeni tudi nekateri ameriški politiki, ki so naklonjeni novim ekonomskim teorijam.
KAKO VELIK IN TEŽAK BI BIL KOVANEC ZA BILIJON DOLARJEV?
Če bi se ideja o kovanju takega kovanca resnično prijela, pa bi bil skovani kovanec resnično velik. Njegov premer bi bil nekaj več kot 24 m, debel bi bil slaba dva metra in težak kar 19.400 ton. Toliko recimo tehta vesoljska raketa Staturn V. Težko bi ga torej spravili v denarnico, še težje pa z njim kaj plačali.