"Živ, zdrav in še bolj motiviran"

Zoran Stevanović in raper Zlatko znova na prostosti

S.R.
7. 10. 2021, 19.02
Posodobljeno: 7. 10. 2021, 21.54
Deli članek:

Glavnima akterjema kriminalistične preiskave, povezane s sumi storitve kaznivega dejanja hujskanja k upiranju, se je tekom današnjega popoldneva iztekel rok za pridržanje. Po slabih dveh dnevih počitka na policijski postaji sta predsednik stranke Resni.ca Zoran Stevanović in raper Zlatan Čordić - Zlatko že doma.

Bobo
Zoran Stevanović na enem od protestov proti obveznosti izpolnjevanja pogoja PCT.

Kot smo že poročali, so na domu Zorana Stevanovića, idejnega vodja sredinih anti PCT protestov, in sedežu njegove stranke danes dopoldne potekale hišne preiskave. Te so bile izvedene v prisotnosti tako Stevanovića kot njegovega odvetnika Davida Gradiška. Tako Stevanoviću kot Zlatku se je danes sicer iztekel rok za pridržanje. Kot so na družabnem omrežju zapisali v stranki Resni.ca, je Stevanović že doma. "Zoran je zdrav in živ. Doma. Še bolj motiviran kot prej. Hvala za podporo. Se javimo jutri," so zapisali. Po poročanju TV Slovenija Stevanovića preiskovalni sodnik sicer sploh ni zaslišal, zaslišala ga je zgolj policija, iz policijskega pridržanja je tako odkorakal naravnost domov. 

V javnosti so se po pestrem dogajanju na torkovih prostestih ter prijetju Stevanovića in Zlatka pojavila tudi ugibanja glede samega motiva te poteze, da so namreč oba pridržali iz strahu, da bi se udeležila morebitnega sredinega protesta, ki ga nato vendarle ni bilo. Alojz Sladič iz Sektorja splošne policije na Generalni policijski upravi (GPU) je namige o zavlačevanju zavrnil. Dejstvo, da Stevanovića ni zaslišal preiskovalni sodnik, temveč so ga izpustili naravnost domov, bo dodatno podžgalo pomisleke o tem, kakšen je bil resničen razlog za 48-urno pridržanje.

STA
Tako so v torek pridržali Zlatka Čordića - Zlatka.

Zlatko pred sodnika

Te sreče, da bi iz pridržanja odkorakal naravnost domov, ni imel raper Zlatko, ki se mu je rok za pridržanje iztekel ob približno 16. uri, popoldne pa so ga privedli pred preiskovalnega sodnika. Ta bi lahko v primeru, če bi ocenil, da obstajajo priporni razlogi, kot so begosumnost, nevarnost uničenja dokazov in ponovitvena nevarnost, Zlatka poslal tudi v pripor. To se ni zgodilo, na prostost je po odločitvi preiskovalnega sodnika odkorakal tudi Zlatko. Njegov odvetnik David Sluga je sicer že pred zaslišanjem sicer dejal, da zaupa v pravno državo in v neodvisnost slovenskega sodstva ter da pričakuje, da bo Zlatko izpuščen.

V izjavi po zaslišanju, ki so jo objavili na Tarči na TV Slovenija, je Sluga pojasnil, da je bilo "zaslišanje kar naporno, bolj, kot sem pričakoval. Hvala bogu je bil gospod Čodrić izpuščen na prostost." Sicer pa je poudaril, da so bili očitki premalo konkretizirani ter da mu "absurdno poskušajo očitati, da je on kriv, da so uporabili vodni top in prekomerno uporabili prisilna sredstva. Tukaj ni nobene vzročne zveze." Po poročanju STA je okrožna državna tožilka, ki je bila navzoča, po zaslišanju predlagala, da sodišče obdolžencu odredi pripor iz pripornega razloga ponovitvene nevarnosti za čas enega meseca od dneva, ko mu je bila odvzeta prostost. "Preiskovalna sodnica pripora ni odredila in bo o predlogu tožilstva skladno z določbami čl. 202 ZKP odločal senat Okrožnega sodišča v Ljubljani," so sporočili iz Okrožnega sodišča v Ljubljani.

Preiskavo vodi NPU

Oba akterja sta sicer osumljena storitve kaznivega dejanja hujskanja k upiranju, nekoliko presenetljivo pa je vodenje kriminalistične preiskave danes prevzel Nacionalni preiskovalni urad (NPU), specializirana kriminalistična enota, ki se ukvarja z zahtevnimi kaznivimi dejanji, predvsem s področij gospodarskega kriminala ter korupcije. V policiji so za STA to potrdili terkot  razlog navedli, da gre za "veliko količino nepregledanih posnetkov" in "kratek časovni rok za izvedbo vseh operativnih ukrepov." NPU je preiskavo prevzel tudi v luči zagotavljanja zadostnega števila policistov za "varno in strokovno izvedbo nujnih preiskovalnih dejanj".