Estrada

Facebook ima za talce cel svet

kl
6. 10. 2021, 17.46
Posodobljeno: 6. 10. 2021, 17.50
Deli članek:

Facebook je preprosto "prevelik" za centralizirano vodenje, posebej za vodenje, ki ga imajo v rokah algoritmi in ne ljudje, kaže pričanje žvižgačice pred ameriškim kongresom.

Reuters
Facebook ima za talca cel svet. Ne more brez nas, mi ne brez njega, niti v rokah pa ima on.

Promoviranje prehranskih motenj, domnevno olajševanje trgovine z drogami in ljudmi, podžiganje teorij zarote in dezinformacij, tako nevarnih, da ljudje ne izgubljajo samo duha, pač pa tudi življenja, omogočanje koordinacije ekstremnim skupinam. To so le nekatere od obtožb, usmerjene v Facebook, ki so jih sprožili žvizgači, politiki in kritiki tega največjega družabnega omrežja na svetu.

PREDNOST IMA PROFIT IN NE VARNOST UPORABNIKOV

Facebook veliko od teh obtožb zanika in odgovarja, da je vse veliko bolj kompleksno, kot se zdi. Vendar torkovo pričanje žvižgačice Frances Haugen, nekdanje zaposlene pri Facebooku, pred člani ameriškega kongresa o tem, kako Facebook govori o tem, da vodstvo podjetja za vse to ve, vendar ne ukrepa, da bi tako zavarovalo profit podjetja.

Po njenih besedah je Facebookova notranja preiskava pokazala, kako nevarni so njeni izdelki - pri tem so mišljena predvsem družabna omrežja Facebook, Instagram in pogovorna aplikacija WhatsApp. Instagram, na primer, izjemno slabo vpliva na samopodobo odraščajočih deklet, WhatsApp pa omogoča lažjo koordinacijo ekstremnih skupin, razlaga Haugenova. Kar se tiče lažnih novic, je Haugenova razkrila, da je v času ameriških predsedniških volitev Facebook sicer ustvaril pogoje, ki so omejevale njihovo širjenje. Takoj ko so bile volitve končane, pa se je vrnil na staro.

Reuters
Mark Zuckerberg je vedel za slabosti Facebookovih storitev, vendar je dal prednost profitu.

FACEBOOK NADZORUJEJO ALGORITMI IN TEŽNJA PO MONOPOLU

Eden glavnih razlogov, da se vse to dogaja, je predvsem ta, da algoritmi uporabnikom omrežij servirajo novice ali vsebino, ki uporabnike jezi ali spravlja v slabo voljo, ker so pri Facebooku ugotovili, da se tako uporabniki dlje časa zadržijo pri tovrstnih novicah, kar pomeni, da vidijo več oglasov. S tem pa seveda samo podžiga jezo uporabnikov, ki se na koncu lahko konča na ulici oziroma v resničnem življenju. Facebok tako daje prednost profitu pred družbo in njenimi koristmi.

Drugi razlog pa je monopolistično obnašanje podjetja Facebook, ki je ob nakupu vzelo avtonomijo Instagramu in WhatsAppu in sedaj tudi ti omrežji nadzirajo in usmerjajo enaki algoritmi, ki bdijo tudi nad Facebookom. Nadzor algoritmov je tako močan, da se je zgodilo tudi, da uslužbenci Facebooka niso mogli več vstopiti v glavno stavbo podjetja - ne zato, ker bi jim to preprečila neka oseba, pač pa algoritem.

Profimedia
Frances Haugen med pričanjem v ameriškem kongresu

KJE SO REŠITVE IZ ZAČARANEGA KROGA?

Facebook ima cel svet za talca, piše časopis Mashable, kajti tako kot on ne more brez uporabnikov, tako tudi uporabniki ne morejo brez njega, niti pa v rokah drži podjetje. Obstajajo sicer znaki, da se stvari spreminjajo - posebej mlajše generacije bežijo s Facebooka na Snapchat in TikTok, ki postajata vse večja konkurenta "Zuckenbergovemu cesarstvu", vendar pa mnoge skrbi prav prej omenjeno monopolistično obnašanje Facebooka, ki konkurenco raje kupi in tako svoje cesarstvo na koncu okrepi.

Upanje, da se bo dominacija Facebooka z vsemi škodljivimi posledicami za družbo in demokracijo vsaj omilila, če ne že končala je v tem, da bo ameriški kongres sodišču naložil, da Facebooku onemogoči nadaljnje kupovanje družabnih omrežij in morda celo, da med svojimi servisi vzpostavi požarni zid, ki bo onemogočal algoritmom nadzor nad vsemi.